همه چیز درباره لیزر CO2 و تاثیرات آن همراه با بررسی عوارض

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

تا 2 هفته

در لیزر CO2 فرکشنال که هدف آن جوانسازی و لایه برداری پوست است از انرژی لیزر استفاده می شود. گاهی اوقات این روش را "لیزر جای زخم، لیزر جای جوش و لیزر جای بخیه" نیز گفته می شود. لیزرهای فرکشنال تمامی پوست را تخریب نمی کنند و پوست به صورت نقطه نقطه لیزر می شود.

لیزر فرکشنال CO2 چیست؟

لیزرها در پزشکی زیبایی به دو دسته کلی لیزر لایه بردار و لیزر غیر لایه بردار تقسیم می شوند و هر کدام از این ها، به لیزر فراکشنال و غیر فراکشنال تقسیم می شوند. لیزر CO2 فرکشنال یکی از معروف ترین لیزرها در پزشکی است. لیزرهای فرکشنال تنها نواحی خاصی از پوست را هدف قرار داده و نواحی نقطه نقطه مانند ایجاد کرده و نواحی مابین نقاط عملا بدون آسیب دیدگی و تاثیرگذاری باقی می مانند. ولی لیزرهای غیرفرکشنال، کل ناحیه هدف را تخریب می کنند. در نتیجه لیزر فرکشنال تنها باعث آسیب جزئی به پوست شده و پوست بسیار سریع تر از حالت غیر فرکشنال ترمیم می یابد.

به نظر می رسد که لیزر فرکشنال برای لایه برداری پوست همانند لیزر غیر فرکشنال به نتایج خوبی در بهبود پوست، با عوارض جانبی کمتر، دست پیدا می کند. در این روش ها یک ناحیه از پوست توسط انرژی نور هدف قرار داده شده و تخریب می شود. گاهی اوقات به این روش ها لیزر جای زخم، لیزر جای جوش و لیزر جای بخیه نیز گفته می شود.

اگر درنظر دارید لیزرCO2  فراکشنال انجام دهید، در این مقاله می توانید اطلاعات کلی در این خصوص کسب کنید. انجام لیزر و مناسب بودن آن برای شما باید توسط پزشک و با توجه به شرایط شما مشخص شود. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید باید سوالات خود را از پزشکان مربوطه بپرسید.

لیزر لایه بردار و غیر لایه بردار چیست و روش  کار آنها چگونه است؟

لیزر، پرتو نور با انرژی زیاد است که می تواند به مناطق خاصی از پوست هدایت شود. فرآیند هدایت نور برای هدف قرار دادن و آسیب رساندن به یک ناحیه از پوست، از لحاظ فنی "فتوترمولیز" نامیده می شود؛ که در آن "ترمولیز" به معنی تجزیه کردن با گرما و "فوتو" به نور اشاره دارد.

لیزر لایه بردار یا ابلیتیو

لیزرهای لایه بردار یا لیزرهای ابلیتیو، پرتوهای پر قدرت انرژی لیزر را به سطح پوست منتقل می کنند. این انرژی، آب درون لایه های پوست را گرم کرده و باعث تبخیر آب و بافت پوست می شود. هر بار که لیزر بر روی پوست عبور داده می شود، برخی از لایه های خارجی پوست، به طرز کاملا دقیق و کنترل شده و با عمق مناسب، برداشته می شوند. پوست پس از یک دوره زمانی، همزمان با تشکیل لایه های جدید کلاژن، بهبود می یابد.

در واقع بازسازی وترمیم مجدد پوست باعث بهبود برخی مشکلات پوستی و اسکار آکنه یا جای جوش می گردد. بطوری که پس از درمان، پوست بسیار سالم تر از گذشته خواهد شد. لیزر لایه بردار یا ابلیتیو می تواند به طور چشمگیری خطوط، چین و چروک و تغییر رنگ پوست در صورت، گردن و سایر قسمت های بدن را کاهش دهد. این لیزرها را می توان در مناطق حساسی مانند خطوط اطراف لب ها، چشم ها و حتی پلک ها و یا کل صورت استفاده کرد.

آکنه و انواع اسکار یا جای زخم ها و برخی ترک های پوستی را نیز می توان بهبود داد. دو نوع اصلی از لیزرهای لایه بردار شامل لیزر دی اکسید کربن (لیزر CO2) و لیزر اربیوم-YAG می باشد.

لیزرهای غیرلایه بردار

این لیزرها انرژی پایین تری نسبت به لیزرهای لایه بردار داشته و طوری عمل می کنند تا بدون آسیب به لایه های بیرونی، به لایه های درونی پوست آسیب برسانند. در نتیجه دوره نقاهت پس از درمان با این لیزرها و تعداد عوارضی که می تواند رخ دهد کمتر است. تصور می شود که گرمای لیزر در لایه دِرم پوست باعث تولید کلاژن می شود که به کاهش خطوط و چین و چروک کمک می کند.

با این حال، نتایج حاصل از لیزرهای غیر لایه بردار نسبت به لیزرهای لایه بردار، ضعیف تر است.لازم به توضیح است که لیزر فراکشنال می تواند لایه بردار (ابلیتیو) یا غیرلایه بردار باشند.

لیزر CO2 فرکشنال برای چه درمان هایی به کار می رود؟

لیزر CO2 فرکشنال برای درمان هایی تحت عنوان جوان سازی و لایه برداری پوست به کار می رود که جهت درمان بسیاری از درمان های پوستی از قبیل کاهش خطوط و چین و چروک های ریز، بهبود چین و چروک های عمیق، ترمیم پوست آسیب دیده صورت، گردن، شانه ها و دست ها، کاهش لکه های پیری، اسکار آکنه و هایپرپیگمانتاسیون کاربرد دارد.

مراحل لایه برداری پوست با لیزر CO2 فراکشنال چگونه است؟

قبل از شروع درمان باید مطمئن شوید که این درمان می تواند خواسته های شما را برآورده کند. قبل از تصمیم گیری برای انجام این درمان تمامی سوالات خود را از پزشک بپرسید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید. سوابق پزشکی و دارویی شما توسط پزشک بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود این درمان هیچ خطری برای شما به همراه ندارد. معمولا از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که به معنی آگاهی شما از مزایا و خطرات احتمالی این درمان است.

طرز کار لیزر فرکشنال CO2

نحوه انجام و مقدمات قبل از شروع درمان بسته به دستگاهی که متخصص شما از آن استفاده می کند، متفاوت است.

به طور کلی ابتدا پوست تمیز شده و در صورت نیاز از بی حسی موضعی نیز استفاده می شود.

سپس لیزر فرکشنال پوست بر روی سطح ناحیه مورد نظر به صورت یک سری حرکات افقی و عمودی عبور داده می شود. با اثر گذاری لیزر سوراخ های میکروسکوپی زیادی بر روی پوست ایجاد می شود و فرآیند بازسازی و بهبود پوست را فعال می کند. این ویژگی باعث ایجاد پوستی سالم و جوانتر می شود.

تکرار روش لیزر فرکشنال CO2

بر خلاف لیزرهای غیرفرکشنال که در آن ها معمولا یک جلسه درمان کافی است؛ اغلب با لیزرهای فرکشنال، برای به دست آوردن نتایج مطلوب به جلسات متعدد درمانی نیاز است.

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز به فرد و عارضه تحت درمان بستگی دارد.

دوره نقاهت پس از لیزر فرکشنال چقدر است؟

بسته به دستگاه مورد استفاده، ناحیه تحت درمان و میزان تهاجمی بودن روش، دوره نقاهت می تواند از چند روز تا دو هفته متغیر باشد.

عوارض لیزر فراکشنال CO2 چیست؟

 • گفته می شود که درمان با لیزر فرکشنال به راحتی قابل تحمل بوده ولی بسته به ناحیه تحت درمان و نوع دستگاه مورد استفاده، مقداری احساس خارش و سوزش ایجاد می شود.
 • چند ساعت پس از لیزر، احساس سفتی در پوست ایجاد شده و پوست ظاهر آفتاب سوخته به خود می گیرد و به مدت 2 تا 7 روز (بسته به دستگاه مورد استفاده) همچنان صورتی رنگ می ماند و معمولا ورم ها که بایستی خیلی کم باشند، بعد از یک تا سه روز از بین می روند.
 • به طور کلی، همزمان با التیام یافتن پوست، پوسته پوسته شدن خفیف تا متوسط ​​پوست رخ می دهد که ممکن است بهبود آن تا 2 هفته طول بکشد.
 • عوارض جانبی یا خطرات این نوع درمان بسیار کم بوده و معمولا شامل تورم و قرمزی می شوند. احتمال ابتلا به عفونت و جای زخم یا اسکار بسیار کم است.
 • به نظر می رسد در مقایسه با لیزرهای غیرفرکشنال، احتمال بروز هایپو- یا هایپرپیگمانتاسیون با لیزرهای فرکشنال کمتر است. دلیل این مسئله شاید این است که لیزرهای فرکشنال، تنها نواحی خاصی را هدف قرار داده (نواحی نقطه نقطه مانند ایجاد می کنند) و نواحی مابین نقاط عملا بدون آسیب دیدگی باقی می مانند.
 • اگر متخصص، از انرژی بالاتر لیزر فرکشنال استفاده کند، خطر ابتلا به تاول خفیف (عمدتا در ناحیه چانه و شقیقه) و یا رنگ پریدگی موقت پوست، به ویژه در افرادی با پوست تیره تر وجود دارد.

مراقبت بعد از لیزر CO2 فراکشنال چگونه است؟

بسیار مهم است که پس از هرگونه درمان نوری، به توصیه های متخصص خود به منظور کمک به موفقیت درمان و کاهش خطرات احتمالی و عوارض جانبی، توجه کنید.

توصیه های پس از لیزر فرکشنال چیست:

 • زنان در صورت تمایل می توانند قرمزی پوست را با استفاده از آرایش استتار کنند.
 • برای جلوگیری از بروز عوارض، پوست خود را در دوران بهبودی مرطوب نگه دارید.
 • برای جلوگیری از تورم، بر روی ناحیه درمانی نخوابید. مثلا اگر صورتتان را لیزر درمانی کرده اید به پشت بخوابید.
 • اجتناب از کرم هایی با مواد فعال مانند رتینوئیدها که باعث تحریک پوست می شوند و می توانند روند بهبودی را مختل کنند.
 • در صورت لزوم می توان از کمپرس سرد یا ژل های خنک کننده مانند آلوئه ورا در ناحیه درمانی استفاده کرد.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در طی مراحل درمان و مراحل بهبودی اجتناب کنید و از کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی با SPF  بالاتر از 30 استفاده کنید.

لیزر co2 فرکشنال برای چه کسانی مناسب است؟

 • بیمارانی که سابقه حساسیت پوستی به نور یا مشکلات اسکار، تبخال و یا سایر عفونت های پوست مانند ایمپتیگو یا زردزخم در محل درمان دارند، برای درمان های بر پایه نور مناسب نیستند.
 • بیمارانی که در یکسال گذشته ایزوترتینوئین مصرف کرده اند نیز فرد مناسبی برای این روش نیستند.
 • بسته به نوع دستگاه لیزر فرکشنال، ممکن است توجه به مسائل ایمنی برای افرادی که دارای پوست تیره هستند، مطرح باشد.
 • اگر چه شواهد بالینی در خصوص مضر بودن این درمان برای خانم های باردار گزارش نشده است اما بهتر است جهت درمان و در صورت بارداری تا بعد از زایمان و دوران شیردهی منتظر بمانید.