هر چیزی که باید در مورد لایه برداری شیمیایی بدانید

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

تا 2 هفته

روش های یمتوعی برای لایه برداری پوست وجود دارد که یکی از آنها لایه برداری با محلول های شیمیایی است. در این روش بر روی پوست محلولی اسیدی بسته به عمق لایه برداری قرار داده می شود تا پوستی صاف تر و شفاف تر داشته باشید.

لایه برداری شیمیایی پوست

امروزه دانشمندان انواع متعددی از اسیدها را شناسایی کرده اند که می توانند برای ایجاد تغییرات مفیدی در پوست استفاده شوند، از جمله لایه بردارهای سالیسیلیک اسید، تری کلرو استیک اسید (TCA) و فنول. لایه بردارهای صورت در طول بیست و پنج سال گذشته به شدت محبوبیت یافته و امروزه در صورتیکه توسط متخصص با تجربه اجرا شوند می توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

مقاله زیر اطلاعات کلی در زمینه لایه برداری با اسید به شما می دهد. بهتر است برای اطلاعات بیشتر با پزشکان و متخصصین در این زمینه صحبت کنید تا مشخص شود این روش برای شما مناسب است یا خیر.

لایه برداری پوست صورت یا پیلینگ چیست؟

روش لایه برداری پوست شامل استفاده از یک محلول شیمیایی برای حذف لایه های بیرونی پوست می باشد. مقدار پوست حذف شده به نوع مواد شیمیایی استفاده شده، قدرت ماده و مدت زمان قرار دادن آن بر روی پوست بستگی دارد.لایه بردارهای شیمیایی معمولا با توجه به اینکه در چه عمقی از پوست عمل می کنند توصیف می شوند. در زیر برخی از انواع لایه بردارهای شیمیایی توضیح داده شده است:به نمودار زیر توجه کنید تا ببینید که لایه های مختلف پوست کجا هستند و انواع مختلف لایه بردارها در کجای پوست عمل می کنند.

لایه برداری سطحی پوست

لایه بیرونی پوست یا همان لایه ی اپیدرمی را از بین می برد.

لایه برداری عمق متوسط پوست

هر دو لایه اپیدرم و قسمت بالایی لایه درم را حذف می کند.

لایه برداری عمیق پوست بدن

لایه برداری عمیق تر، به لایه ی پایین تر درمِ پوست گسترش می یابد. مهم نیست لایه برداری پوست صورت چقدر عمیق باشد، چراکه پوست دوباره رشد کرده و به طور کامل التیام می یابد.اگر شما تصمیم به داشتن لایه برداری عمیق پوست دارید - شاید برای خلاص شدن از چین و چروک ها و یا اسکارهای آکنه – هنگامی که پوست جدید ایجاد می شود، کلاژن های جدیدی در دِرم همراه با اپیدرمی ضخیم تر رشد خواهند کرد. از این رو، پوست شما صاف تر و بی نقص تر از قبل به نظر خواهد رسید.لایه برداری عمیق، پتانسیل بیشتری برای بهبود پوست دارد.

پیلینگ شیمیایی پوست یا لایه برداری شیمیایی پوست چه مشکلات پوستی را می تواند درمان کند؟

لایه برداری شیمیایی پوست می تواند در بیشتر نواحی بدن استفاده شوند، اما بیشترین استفاده آن ها برای بهبود ظاهر آسیب های آفتاب در پوست صورت یا پشت دست ها است.همچنین می توان برای بهبود برخی لکه های پوستی، آسیب ها یا جراحاتی مانند آکنه و کراتوز آکتنیک از لایه برداری شیمیایی استفاده کرد.

اگر قصد انجام لایه برداری شیمیایی دارید، باید به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید زیرا موفقیت درمان بستگی به عوامل مختلفی دارد. نوع پوست شما و مشکلاتی که نیاز به توجه دارند، باید به طور کامل توسط شما و متخصص مورد بررسی قرار گیرد.مواردی که لایه برداری شیمیایی پوست صورت قادر به درمان است:

لایه برداری سطحی

می تواند به کاهش بافت زبر پوست و خشک و پوسته پوسته شدن آن، خطوط ریز، علائم خفیف آکنه، لکه های پیری و متعادل کردن تن پوست غیرعادی (غیر یکنواختی رنگ پوست) کمک کند.

لایه برداری عمق متوسط

می تواند خطوط و چین و چروک های کوچک، برخی اسکارهای آکنه و مشکلات رنگدانه ای خاص (غیر یکنواختی رنگ پوست) را کاهش دهند.

لایه برداری عمیق

می توانند به کاهش خطوط، چین و چروک و اسکارهای عمیق کمک کنند.توجه داشته باشید که لایه بردارهای شیمیایی نمی توانند اندازه روزنه های پوست را تغییر دهند یا پوست شل و افتاده را بهبود بخشند یا اسکار عمیق را  کاملا درمان کنند.

انواع لایه بردارهای شیمیایی

باید با دو اصطلاح ویژه آشنا شوید.

هایپرپیگمنتیشن: جایی که پوست بیش از حد دارای رنگدانه است و می تواند به نقاط قهوه‌ای یا لکه هایی بر روی پوست منجر شود.

هایپوپیگمنتیشن: برخلاف اصطلاح بالا، زمانی که پوست می تواند سفید یا بلیچ شده دیده شود.

لایه برداری سطحی

رایج ترین نوع لایه برداری پوست که مورد استفاده قرار می گیرند اغلب حاوی موادی بنام هیدروکسی اسید هستند که باعث لایه برداری پوست می شوند. (حذف سلول های مرده لایه بالایی پوست در اپیدرم). لایه برداری سطحی شبیه سمباده کشی خفیف پوست صورت بوده و باعث زنده و درخشان شدن پوست صورت می گردد.

اشکال مختلف هیدروکسی اسید در بازار موجود است که شامل اسیدهای آلفا هیدروکسی، مانند اسید لاکتیک طبیعی و اسید تارتاریک و بتا هیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک، می شود. اسید سالسیلیک در میان هیدروکسی اسیدها منحصر به فرد است که می تواند عمیق تر به غدد چربی نفوذ کرده و حتی در قسمت های چرب صورت و پوست سر باعث لایه برداری شود.

لایه برداری عمق متوسط

شامل استفاده از محلول های لایه بردار قوی تر می شود. رایج ترین آنها TCA یا تری کلرو استیک است.TCA را همچنین می توان با اسید گلیکولیک یا سایر محلولها برای لایه برداری پوست صورت در عمق صحیح ترکیب نمود.

لایه برداری عمیق

معمولا با استفاده از فنول یا 40٪ TCA انجام می شوند. اگر چه لایه بردارهای عمیق می توانند برای بیمار مناسب بسیار موثر باشند، تعدادی عوارض بالقوه مرتبط با این روش وجود دارد. در نتیجه، پزشکان آموزش دیده کمتری را پیدا می کنید که لایه برداری های عمیق در انگلستان ارائه دهند، نسبت به افرادی که می توانند درمان متوسط ​​یا سطحی ارائه می دهند.

مراحل لایه برداری شیمیایی چگونه است؟

در اولین مشاوره با متخصص، بایستی بطور کامل انتظارات خود را بیان کرده و توضیح دهید که دوست دارید چگونه دیده شوید. سوابق پزشکی شما نیز بایستی بررسی گردد تا اطمینان حاصل گردد که هیچ دلیلی بر استفاده نکردن شما از این درمان وجود ندارد.بسته به عمق لایه برداری پوست صورت و ترکیب لایه بردارهای مورد استفاده، روش های مختلف درمانی توصیه می شود.

لایه برداری سطحی

برای یکی از رایج ترین مواد لایه برداری مورد استفاده، یعنی اسید گلیکولیک، روش کار معمولا سریع و آسان است. برای جذب بهتر اسید گلیکولیک، صورت تمیز شده و چربی پوست گرفته می شود. سپس لایه بردار با توجه به قدرت و نوع لایه بردار گلیکولیک، برای مدت 2 تا 10 دقیقه در ناحیه درمان قرار داده می شود.

تکرار روش

به طور کلی برای به دست آوردن نتایج خوب با لایه برداری سطحی، به تکرار هفتگی برای 4 الی 6 هفته نیاز است. پس از این دوره می توان لایه برداری های ماهانه انجام داد.

لایه برداری عمق متوسط

پوست قبل از استفاده از لایه بردار به طور کامل پاک شده و لایه‌ ی یکنواختی از ماده لایه برداری به محل مورد نظر اعمال می شود، که باعث سفید-خاکستری رنگ شدن پوست می شود. گاهی اوقات از پنکه برای کمک به خنک کردن صورت استفاده می شود. هنگامی که سفید شدن رخ داد، کمپرس نمکی سرد (پدهای خیس شده در محلول آب نمک) برای خنثی سازی ماده لایه بردار اعمال می شود.

تکرار روش

این نوع از لایه برداری ممکن است تا زمانی که اثر مورد نظر به دست می آید، ماهانه تکرار شود. پس از آن، لایه برداری ها هر 6 تا 12 ماه یکبار تکرار می شوند.

لایه برداری عمیق پوست با استفاده از فنول

بی حسی موضعی قبل از لایه برداری فنول ممکن است استفاده شود که صورت را بی حس کرده و تضمین می کند که در طول درمان هیچ دردی را تجربه نمی کنید. بیحسی آن بسیار شبیه به حالتی است که در دندانپزشکی تجربه کرده اید.نظارت مداوم بر قلب نیز ضروری است زیرا فنول دارای پتانسیل ایجاد اختلال ضربان قلب در برخی بیماران است.پوست به طور کامل پاکسازی شده و فنول به نواحی تحت درمان اعمال می شود و پس از آن بلافاصله ظاهر پوست سفید می شود.

تکرار روش

فقط یک جلسه لایه برداری با فنول می تواند بهبود چشمگیری در بیماران مبتلا به برخی آسیب های پوستی ایجاد کند. این اثرات می تواند برای حدود 10 سال ماندگار باشند.

دوره نقاهت لایه برداری شیمیایی پوست صورت چقدر است؟

لایه برداری سطحی: به طور کلی، بیشتر بیماران پس از این روش می توانند بلافاصله به کار بازگردند.

لایه برداری عمق متوسط: بهبودی می تواند از چند روز تا یک هفته یا بیشتر بسته به اینکه چقدر خوب بهبود می یابید، و همچنین بسته به سن شما (پوست پیرتر تمایل به بهبودی آهسته تر دارد) و هر گونه عوارض پس از درمان، طول بکشد.

لایه برداری عمیق با استفاده از فنول: بهبودی می تواند چندین هفته بسته به اینکه چقدر خوب بهبود می یابید، طول بکشد.

عوارض لایه برداری پوست صورت چیست؟

لایه برداری سطحی

در طول درمان، بیشتر بیماران در حالیکه اسید گلیکولیک روی صورت است، احساس سوزش خفیفی را تجربه می کنند. صورت اغلب پس از برداشتن محلول، صورتی رنگ بوده و ممکن است بعضی از نواحی سفید رنگ شده که معمولا در عرض دو ساعت از بین می رود.عوارض جانبی احتمالی لایه برداری سطحی می تواند هایپرپیگمنتیشن (رنگدانه بیش از حد، که لکه های قهوه‌ای روی پوست ایجاد می کند) باشد.

کرم های ضد آفتاب با spf بالا باید دائما استفاده شوند تا احتمال این خطر کاهش یابد.در موارد نادر، عفونت پوستی یا تبخال ممکن است ایجاد شود. این اتفاق معمولا در افرادی با سابقه این بیماری ها رخ می دهد. (اگر چنین مشکلاتی رخ دهد، داروهای ضد ویروسی توصیه می شود).

لایه برداری عمق متوسط

صورت ممکن است پس از استفاده از محلول متورم و صورتی رنگ شود. احساس سوزش و گزش در پوست، پس از استفاده از لایه بردارهای تری کلرو استیک اسید 25٪ تا 35٪، معمولا 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.در طول چند روز آینده، صورت ممکن است رنگ قهوه‌ای تیره حاوی رگه هایی سفید به خود بگیرد. بعد از آن در طول 5 تا 6 روز پوست شروع به پوسته شدن می کند و ممکن است در طول این مرحله ی بهبودی خارش ایجاد شود.

ایجاد هایپرپیگمنتیشن یا لکه های قهوه‌ای نیز محتمل است. حتی اگر از توصیه های پزشک خود را پیروی کنید و قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.قرمزی صورت ممکن است در برخی از بیماران نیز طولانی تر از 2 تا 3 ماه باشد. با این حال، باید در طول زمان ناپدید شوند.

لایه برداری عمیق

اغلب افراد تا چند ساعت پس از این روش احساس ناخوشایند دارند. درد برای چندین روز می تواند متوسط ​​یا شدید باشد، اما معمولا با قرص های ضد درد کنترل می شود. به طور معمول نیاز است پس از این روش کسی شما را به خانه ببرد و فقط غذای نرم و مایع می توانید برای چند روز بخورید زیرا جویدن پس از لایه برداری ممکن است دردناک باشد و بهتر است با جویدن شدید برای پوست صورت مشکل ایجاد نکنید.

تورم صورت معمولا در حدود 2 روز پس از عمل بدتر می شود، اما در هفته بعد کاهش می یابد. خارش در طی فرآیند بهبودی می تواند مشکل ایجاد کند. احتمالا تا 14 روز نتوانید از آرایش و کانسیلر برای پوشاندن علایم درمان استفاده کنید.

قرمزی ممکن است 3 تا 4 ماه و حتی در بعضی از بیماران بیشتر نیز طول بکشد. کیست های کوچک برآمده یا نقاط سفید روی صورت بنام میلیا، طی 6 تا 8 هفته اول پس از لایه برداری بوجود آمده و ممکن است از چند روز تا چند هفته ادامه یابند.مشکلات هایپرپگیمنتیشن برای برخی افراد نیز ممکن است ایجاد شود.

باز هم، بسیار مهم است که پوست بدون محافظ در معرض نور خورشید قرار نگیرد تا بتوان احتمال این مشکل را کاهش داد. کرم ضد آفتاب با spf بالا هر زمان که بیرون می روید توصیه می شود.ایجاد اسکار نیز پس از لایه برداری با فنول (به ویژه اگر نوار استفاده می شود) محتمل است، و در موارد خاص، می تواند دائمی باشد، اما اغلب اگر به توصیه های پزشک خود عمل کنید در طول زمان بهبود می یابند.

بعد از لایه برداری چه باید کرد؟

بسیار مهم است که توصیه های پزشک خود را پس از درمان لایه برداری دنبال کنید تا به بهبود مزایای این روش و کاهش خطر عوارض لایه برداری پوست صورت کمک کنید.

لایه بردارهای سطحی

مراقبت بعد از لایه برداری پوست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمیز کردن صورت به آرامی با پاک کننده های بدون صابون، پاک کردن آرام پوست با یک حوله و مرطوب کردن آن دو بار در روز
 • پوست مرده یا پوسته ها را جدا نکنید چون ممکن است موجب خونریزی و تغییر رنگ یا حتی زخم خفیف شود.
 • در معرض نور خورشید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب برای حداقل 6 هفته پس از درمان برای کاهش خطر ابتلا به هایپرپيگمانتاسيون (لکه های قهوه‌ای روی صورت) قرار نگیرید. برای محافظت از پوست باید روزانه از کرم ضد آفتاب با spf بالا استفاده شود.

در صورت مشاهده هرگونه علائم عفونت و یا تغییرات رنگدانه ای بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

لایه برداری متوسط ​​و عمیق

بعد از لایه برداری عمیق تر، توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از داروهای ضد درد مانند پاراستامول، در صورت لزوم
 • به آرامی صورت خود را با آب گرم بشویید و با حوله خشک کنید.
 • استفاده از یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیک چندین بار در روز برای کاهش خطر ابتلا به عفونت
 • اگر در طول پروسه بهبودی خارش شدید باشد، ممکن است برای متوقف کردن این حالت آنتی هیستامین تجویز شود.
 • برای کمک به کاهش ورم در صورت، زیر سر خود را با چند بالشت بلند کنید و به پشت بخوابید.
 • چند روز پس از درمان به پزشک مراجعه کنید تا نحوه بهبودی شما را بررسی کند.
 • اجتناب از ورزش شدید برای چند هفته به منظور امکان بهبودی بدون اتفاق ناگهانی برای صورت
 • جلوگیری از خراشیدن یا برداشتن پوست برای کاهش احتمال ایجاد اسکار
 • شروع به استفاده از کرم ضد آفتاب پس از بهبودی پوست و اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید برای حدود 6 هفته

در صورت مشاهده هرگونه علائم عفونت، اسکار یا تغییرات رنگدانه ای بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا لایه برداری شیمیایی برای شما مناسب است؟

بسته به نوع لایه بردار، پزشک شما ممکن است درمان را توصیه نکند اگر:

 • سابقه ی مشکلات مربوط به کلوئید یا دیگر انواع ایجاد اسکار در پوستتان داشته باشید.
 • رنگدانه یا رنگ پوست غیرطبیعی داشته باشید.
 • زگیل یا هر گونه عفونت فعلی در صورت داشته باشید.
 • در 12 ماه گذشته از درمان ضد آکنه ایزوترتینوئین استفاده کرده اید.
 • پوست تیره یا موی قرمز با پوست کک و مکی داشته باشید.

در چنین مواردی، به دلیل پتانسیل سفید شدن پوست، به طور کلی برای لایه بردارهای عمیق مناسب نیستید. پوست آفریقایی یا آسیایی به دلیل خطر سفید شدن پوست، اغلب برای لایه برداری صورت یا پیلینگ صورت مناسب نیست. به ویژه در مورد لایه برداری عمیق تر که در آن لایه های بالایی پوست برداشته می شوند.

اگر پوست رنگی تیره تر داشته باشد، بسیار مهم است که پزشکی را پیدا کنید که در استفاده از لایه برداری صورت با تجربه باشد و قبل از شروع درمان تمامی این مسائل را در میان بگذارید. ممکن است پوست شما فقط برای لایه برداری خفیف مناسب باشد .علاوه بر این، بیماران قبل از انجام لایه برداری با فنول، نیاز به ارزیابی عملکرد قلب، کلیه و کبد خود دارند.