عمل جراحی ژنیکوماستی؛ عوارض و مراقبت ها

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

5 تا 7 روز

ژنیکوماستی عارضه ای است که در آن سینه مردان بزرگ می شود و این بزرگی به خاطر چربی و اضافه وزن ایجاد نشده است. در واقع این بافت شامل بافت پستانی است و با انجام فعالیت های ورزشی و کاهش وزن از بین نمی رود. این بافت تنها با جراحی و خارج کردن غدد پستانی از بین می رود.

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی چیست

بزرگ شدن سینه در مردان (یا همان ژینکوماستی که بیشتر به صورت ژنیکوماستی نوشته می شود) از کلمه یونانی به معنای پستان های زن مانند گرفته شده است. این عارضه پزشکی هنگامی اتفاق می افتد که بافتِ پستان مانندِ سفتی در مردان تشکیل می شود. مهم است که بین ژنیکوماستی واقعی و ژنیکوماستی کاذب تفاوت قائل شویم.

در ژنیکوماستی واقعی، بزرگ شدن سینه مردان در واقع شامل رشد بافت سفت پستان است که با ورزش های سخت یا کاهش وزن تغییر نمی کند و فقط از طریق جراحی قابل درمان است. از سوی دیگر در ژنیکوماستی کاذب، پستان مردانه ی بزرگ حاوی هیچ گونه بافت پستانی نیست، بلکه فقط توده چربی است که اغلب در مردان دارای اضافه وزن یا چاق اتفاق می افتد و با کاهش وزن، این بافت چربی نیز کاهش می یابد.

جراحی کاهش پستان مردانه معمولاً تحت بی حسی موضعی همراه با استفاده از داروی مسکن انجام می شود. بعضی از بیماران یک یا دو روز پس از عمل می توانند شروع به کار کنند، اما نباید به مدت 3 تا 7 روز کار شدید انجام دهند.

دلایل بزرگ شدن سینه مردان

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی زمانی رخ می دهد که به دلیل عدم تعادل هورمون های استروژن و تستسترون، بافتِ پستانِ سفتی در مردان تشکیل می شود. در واقع زمانی که میزان هورمون تستسترون در مقایسه با استروژن کاهش می یابد این عارضه پدیدار می شود. این اتفاق می تواند منجر به کاهش یا مسدود کردن اثر تستسترون یا افزایش سطح هورمون استروژن شود. موارد زیادی می تواند باعث این عدم تعادل هورونی شوند که عبارتند از:

تغییرات طبیعی هورمون:

هورمون های استروژن و تستسترون مسئول کنترل بلوغ و مشخصه های جنسی زنان و مردان هستند. تستسترون مشخصه های مردانه را مانند توده های عضلانی و رویش موی بدن؛ و استروژن مشخصه های زنانه مانند رشد پستان ها را کنترل می کند. بیشتر افراد فکر می کنند استروژن فقط هورمون زنان است ولی واقعیت این است که این هورمون در بدن مردان نیز به مقدار کمی تولید می شود. ولی در صورتی که سطح هورمون استروژن بسیار بالا باشد و یا با هورمون تستسترون در تعادل نباشد می تواند موجب ژنیکوماستی شود.

 • ژنیکوماستی در کودکان: بیشتر از نیمی از کودکان پسر به دلیل تاثیر هورمون های استروژن مادر با سینه های بزرگ متولد می شوند. به طور کلی این ورم بافت سینه دو تا سه هفته بعد از تولد برطرف می شود.
 • ژنیکوماستی در دوران بلوغ: ایجاد ژنیکوماستی در دوران بلوغ به دلیل عدم تعادل هورمون ها نسبتا شایع است. در بیشتر موارد این ورم سینه ها بدون هیچ درمانی در طول شش ماه تا دو سال می خوابد.
 • ژنیکوماستی در مردان: شیوع دوباره ژنیکوماستی در بین افراد 50 تا 70 سال است. این عارضه حداقل یک نفر از هر 4 نفر در این گروه سنی را تحت تاثیر قرار می دهد.

مصرف برخی داروها:

برخی داروها وجود دارند که می توانند منجر به ژنیکوماستی شوند. این داروها عبارتند از:

 • داروهای آنتی آندروژن که برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و برخی بیماری های دیگر تجویز می شود. برای مثال: فلوتامید، فیناستراید(پروسکار، پروپشیا) و اسپیرونولاکتون(آلداکتون).
 • استروئیدهای آنابولیک و آندرژن ها
 • مصرف داروهای ایدز.
 • داروهای ضد اضطراب مثل دیازپام.
 • داروهای ضد افسردگی تری سیکلیک
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای زخم معده مثل سایمتیدین
 • شیمی درمانی سرطان
 • داروهای قلب مثل دیگوکسین(لانوکسین) و مسدود کننده های کانال های کلسیم
 • داروهای ضد تهوع مانند متوکلوپرامید (رگلان)

مواد مخدر و الکل:

مواردی از این دسته که می تواند باعث ژنیکوماستی شود، عبارتند از:

 • الکل
 • آمفتامین ها
 • ماریجوانا
 • هروئین
 • متادون

بیماری های جسمانی:

تعدادی بیماری وجود دارد که با برهم زدن تعادل هورمون ها می توانند موجب ژنیکوماستی در مردان شوند. این بیماری ها عبارتند از:

 • هیپوگنادیسم (فعالیت کم غدد جنسی): هر بیماریی که در تولید هورمون تستسترون اختلال ایجاد کند، مانند سندرمکلاین فلتر یا نارسایی غده هیپوفیز، می تواند دلیل ژنیکوماستی باشد.
 • افزایش سن: تغییرات هورمونی که با روند پیری ایجاد می شود می تواند منجر به ژنیکوماستی شود. مخصوصا در مردانی که اضافه وزن دارند.
 • تورمورها: برخی تومورها مانند تومورهای بیضه، تومور غدد فوق کلیوی و تومور غده هیپوفیز می توانند هورن هایی تولید کنند که تعادل هورمونی مردانه و زنانه را برهم می زنند.
 • پرکاری تیروئید
 • نارسایی کلیوی: نیمی از افرادی که تحت درمان همودیالیز هستند، ژنیکوماستی را تجربه می کنند.
 • نارسایی و التهاب کبدی
 • سوء تغذیه: زمانی که بدن با کمبود مواد مغذی مواجه می شود سطح هورمون تستسترون کاهش می یابد ولی هورمون استروژن ثابت می ماند. این عدم تعادل هورمونی می تواند موجب ژنیکوماستی در مردان شود.

محصولات گیاهی:

روغن های گیاهی مانند روغن درخت چای یا لاوندر( اسطوخودوس) مورد استفاده در شامپوها، صابون ها یا لوسیون ها می توانند دلیلی بر ایجاد ژنیکوماستی باشند.

بافت سینه در ژنیکوماستی معمولاً کمتر از 2.5 تا 3.5 سانتی متر عرض دارد و به طور مستقیم زیر نوک پستان رشد می کند. ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان مردان می تواند در یک یا هر دو پستان ایجاد شود. همچنین این عارضه ممکن است منجر به حساس شدن سینه ها گردد.

 

بزرگی پستان در مردان

ژنیکوماستی معمولاً یک عارضه خوش خیم است و هیچ گونه آسیبی نمی رساند ولی ممکن است در برخی افراد سینه ها دردناک شوند و همچنین باعث احساس خجالت شود. از آنجاییکه بزرگ شدن سینه مردان دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد، ضروری است که برای تشخیص وجود ژنیکوماستی، به پزشک عمومی مراجعه شود.

در صورتی که علائم زیر را داشتید باید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد
 • ورم
 • سفتی سینه ها
 • ترشحات از نوک یک یا هر دو سینه

گاهی اوقات، ممکن است داروهایی برای درمان ژنیکوماستی تجویز شود، مخصوصاً اگر مشکل اصلی، حساسیت پستان ها باشد. این داروها ممکن است بزرگی پستان در مردان را از بین ببرند. اگر پزشک شما تشخیص دهد که برای کاهش اندازه پستان های شما جراحی لازم است، این روش، چربی و یا بافت غده دار را از سینه برداشته و منجر به صاف تر و بهتر شدن ظاهر سینه می شود. جراحی، یکی از راههای کوچک کردن سینه مردان است.

اگر قصد انجام جراحی کاهش سایز پستان را دارید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای در مورد این روش می دهد. این مقاله نمی تواند به تمامی سؤالات شما پاسخ دهد، زیرا روند این درمان تا حدود زیادی به بیمار و جراح بستگی دارد. لطفاً سوالات خود را از جراحان با تجربه در این زمینه بپرسید.

مراحل عمل ژنیکوماستی یا جراحی سینه در مردان چگونه است؟

درمان بزرگی سینه مردان

مشاوره اولیه

در اولین مشاوره با جراح باید به طور کامل درمورد انتظارات خود از این عمل صحبت کنید. همچنین باید قبل از عمل با پزشک عمومی صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که به غیر از جراحی هیچ درمانی برای ژنیکوماستی شما وجود ندارد. جراح بافت سینه شما را بررسی خواهد کرد تا روش دقیق جراحی مناسب شما را مشخص کند.

معمولاً از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، به این معنی که مزایا و عوارض عمل جراحی ژنیکوماستی را درک کرده اید.

همچنین ممکن است برای مقایسه نتیجه عمل، عکسی از قبل و بعد درمان از شما گرفته شود.

بیهوشی

عمل ژنیکوماستی مردان، معمولاً تحت بی حسی موضعی همراه با مسکن انجام می شود. البته ممکن است بسته به سلامتی شما و وسعت عمل، بیهوشی عمومی توصیه شود.

به یاد داشته باشید که هر بیهوشی عمومی خطرات مربوط به خود را دارد و جراح باید قبل از هر گونه تصمیم گیری در مورد نحوه بیهوشی، آن را با شما در میان بگذارد.

نحوه عمل جراحی بزرگی سینه در مردان

عمل جراحی معمولاً در مراکز جراحی انجام می شود. این روش معمولاً حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد، اما بسته به وسعت عمل ممکن است طولانی تر نیز باشد.

گاهی اوقات ممکن است برای عمل جراحی ترکیبی از تکنیک های مختلف استفاده شود.

جراحی سینه در مردان

این تکنیک ها به شرح زیر می باشند:

 • لیپوساکشن:

لیپوساکشن زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که هیچ پوست اضافی وجود نداشته باشد و در آن بافت چربی علت اصلی بزرگ شدن پستان مردان باشد. در واقع ژنیکوماستی کاذب با لیپوساکشن قابل درمان است.

برای تکنیک لیپوساکشن، تعدادی برش به اندازه 6 میلیمتر در زیر بغل و یا هاله پستان (پوست تیره اطراف نوک پستان) ایجاد می شود. سپس به منظور فرآیند حذف بافت، مایعی تزریق می شود.

سپس یک میله فلزی نازک (کانولا) متصل به یک سرنگ یا پمپ خلاء وارد برش می شود تا بافت را از بین ببرد. سپس بافت چربی از طریق کانولا به بیرون کشیده می شود. هنگامی که بافت چربی بسیار ضخیم و سفت باشد، برای کمک به تجزیه بافت ممکن است از انرژی فراصوت (لیپوپلاستی با اولتراسوند) استفاده شود.

 • ماستکتومی:

اگر مقدار زیادی پوست اضافه و بافت غده دار وجود داشته باشد، روش گسترده تری نیاز است. جراح، اولین برش را در اطراف هاله پستان (ناحیه تیره رنگ نوک پستان) ایجاد می کند، تا بتواند آن را به سمت بالای پستان منتقل کند، اما معمولاً خود نوک پستان از بین نمی رود.

برش دوم به صورت افقی در خط زیر پستان ایجاد می شود. برش سوم از نوک پستان تا خط چین پستان ایجاد می شود. بافت پستان و چربی اضافی برداشته شده و پوست اضافه برای کاهش سایز، سفت کردن و تغییر شکل پستان، بریده می شود. سپس برش ها با بخیه بسته می شوند.

توجه داشته باشید که نوع و طول برش در این جراحی بسته به هر فرد می تواند متفاوت باشد. رایج ترین نوع برش وبستر است که برش در ناحیه هاله پستان ایجاد می شود. در مواردی دیگر برش ممکن است برش متقاطع باشد و از وسط نوک سینه عبور داده شود که در این صورت مرگ نوک سینه ممکن است اتفاق بیفتد.

در چند روز اول ممکن است لوله های مخصوص تخلیه مایعات، برای خروج خون و مایعات زخم قرار داده شود.

حتما بخوانید:

دوره نقاهت عمل جراحی سینه در مردان چقدر است؟

روند بهبودی عمل جراحی سینه مردان، به بیمار و وسعت جراحی انجام شده بستگی دارد. برخی از بیماران ممکن است در عرض یک یا دو روز بعد از عمل به زندگی عادی برگردند، اما نباید به مدت 3 تا 7 روز به سرکار برگردند.

خطرات و عوارض عمل جراحی سینه در مردان چیست؟

به طور کلی این جراحی، ایمن محسوب می شود، ولی همانند هر عمل دیگری ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. سینه بعد از جراحی حساس و متورم خواهد شد. میزان ورم و کبودی، بستگی به تمایل بدن شما به کبودی و ورم دارد. اگر چه بسیاری از تورم ها و کبودی ها در چند هفته اول ناپدید می شوند اما ممکن است بهبودی کامل، 6 ماه تا یکسال قبل از آنکه فرم جدید سینه شکل گیرد، طول بکشد.

خطرات و عوارض جانبی ناشی از ماستکتومی ژنیکوماستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هماتوم
 • عدم قرینگی سینه ها
 • مرگ بافت نوک پستان یا هاله پستان
 • وارونگی نوک سینه یا هاله پستان
 • عفونت
 • تغییر در احساسات نوک سینه
 • اسکارهای دردناک
 • اسکارهای برجسته و واضح

این عمل جراحی اسکارهایی ایجاد می کند که به تدریج محو می شوند. اگر فقط لیپوساکشن انجام شده باشد، ممکن است این جای زخم ها نسبتاً غیر قابل تشخیص باشند. با این حال، اگر کاهش بافت و پوست مورد نیاز باشد، اسکارها بزرگتر و واضح تر خواهند بود و همچنین امکان نامتقارنی و یا بی حسی دائمی نوک سینه وجود دارد.

قبل از عمل جراحی کاهش سایز سینه مردان چه باید کرد؟

 • قبل از جراحی ممکن است از شما خواسته شود آزمایش خون و تست ماموگرافی انجام دهید.
 • برای مدتی از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که منجر به افزایش خونریزی می شوند، خودداری شود.
 • برای مدتی مصرف سیگار را قطع کنید تا بهبودی شما به تاخیر نیفتد.
 • الکل مصرف نکنید.
 • قبل از جراحی موهای نواحی زیر بغل و قفسه سینه شیو شود.
 • در روز جراحی لباس های راحت و گشاد بپوشید.

مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی چیست؟

بسیار مهم است که پس از عمل جراحی به توصیه های جراح به دقت پیروی کنید. رعایت این نکات به شما کمک می کند زودتر بهبود یابید. همچنین ریسک بروز عوارض جدی پس از جراحی نیز کاهش می یابد.

توصیه های بعد از جراحی بزرگی سینه مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • در روز جراحی باید همراهی داشته باشید تا پس از عمل شما را به خانه بازگرداند و برای یک یا دو روز پس از جراحی از شما مراقبت کند.
 • تا 24 ساعت پس از جراحی ممکن است مایعات و خون از محل جراحی بیرون بیاید که موضوعی عادی است.
 • پس از جراحی فرد باید غذاهای سبک و مایعات مصرف کنند و سپس کم کم غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.
 • از مصرف الکل و سیگار کشیدن باید خودداری شود.
 • در صورت نیاز از داروهای ضد درد تجویز شده استفاده کنید.
 • در دوران نقاهت داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن مصرف نکنید.
 • شما می توانید در دوره بهبودی خود مولتی ویتامین ها و قرص ویتامین E مصرف کنید.
 • محل جراحی را تمیز نگه دارید و روی آن را با پماد آنتی بیوتیک و پانسمان تمیز بپوشانید.
 • اگر لوله های کوچک تخلیه مایعات برای شما کار گذاشته شده باشد، باید بعد از یک یا دو روز برای برداشتن این لوله به پزشک مراجعه کنید.
 • ممکن است نیاز باشد بعد از حدود یک هفته برای کشیدن بخیه های جراحی به پزشک مراجعه کنید.
 • برای کمک به کاهش تورم، ممکن است استفاده از لباس تنگ کشی به طور مداوم به مدت یک یا دو هفته و به مدت چند هفته در هنگام شب تجویز می شود.
 • جراح زمان آغاز تمرینات ورزشی و سایر فعالیت های عادی را به شما توصیه خواهد کرد.
 • اگر هرگونه علایم عفونت و یا خونریزی یا افزایش ناگهانی درد را تجربه کردید، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

جراحی ژنیکوماستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج این عمل جراحی داشته باشد، دلایل کمی برای منع افراد از این روش وجود دارد.

در صورتی که مستعد ابتلا به اسکارهای کلوییدی هستید و یا سابقه مشکلات التیام زخم دارید، ممکن است جراح این روش را توصیه نکند و یا هشدار دهد که اسکارها می توانند برجسته و قابل مشاهده باشند.