درمان واریس با لیزر چگونه انجام می شود؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

جزئی

درمان واریس با لیزر، روشی با حداقل تهاجم برای درمان رگ های واریسی است. در این روش یک لوله مخصوص که انرژی لیزر را منقل می کند به داخل رگ وارد شده و با انرژی گرمایی، رگ را می بندد. در درمان واریس علاوه بر انرژی لیزر می توان از انرژی آر اف (RF) نیز استفاده کرد.

روش EVLA برای درمان واریس با لیزر، روشی با حداقل تهاجم برای درمان رگ های واریسی است. این روش تقریبا درمان قطعی واریس پا محسوب می شود. طی این روش یک پروب لیزر به داخل رگ وارد شده و با تابش انرژی گرمایی به درون رگ واریسی سبب بسته شدن رگ می شود. در درمان واریس بجای انرژی لیزر می توان از انرژی آر اف (RF) نیز استفاده کرد.

درمان واریس با لیزر چیست؟

فیلم لیزر واریس پا برای رفع دائمی واریس

رگ های واریسی ویژگی هایی دارند که آنها را از سایر مشکلات عروقی همچون رگ های رشته ای متمایز می سازد. بر خلاف رگ های رشته ای یا عنکبوتی، رگهای واریسی زیر پوست قرار داشته و به رنگ پوست یا رنگ سبز آبی دیده می شوند و بیشتر از 2 میلی متر قطر دارند. رگ های واریسی خطرناک تر از رگهای رشته ای بوده و می توانند دردناک باشند و نشانه ای از نارسایی گردش خون در پا هستند. برای درمان واریس پا گزینه‌های متفاوتی وجود دارد.

درمان سنتی، شامل بستن سیاهرگ‌های بیمار و درآوردن آنها از پا است. این عمل جراحی نیازمند به بیهوشی عمومی بوده و فرد را تا 6 هفته خانه‌نشین می کند. علاوه بر دردناک بودن، این روش همچنین منجر به رشد مجدد سیاهرگ‌ها شده و بسیاری از متخصصان آن را روشی منسوخ ‌شده می دانند. گزینه‌های دیگر شامل اسکلروتراپی با فوم است که ماده اسکلروسانت تزریق‌شده در سیاهرگ، موجب متلاشی شدن دیواره‌های رگ می‌شود.

در صورتی که قصد درمان واریس پا با لیزر را دارید، اطلاعات زیر اطلاعات کلی از این روش به شما می دهد. روش درمان و مسائل دیگر درمان به فرد و پزشک بستگی دارد، پس بهتراست سوالات خود را از متخصص عروق بپرسید.

واریس چگونه شکل می گیرد؟

سیاهرگ‌ها تنها یک وظیفه‌ دارند و آن‌هم برگرداندن خون به قلب است. تمام بافت‌های زنده نیاز به تأمین خون‌ دارند و مواد مغذی توسط سرخ رگ‌ها به بافت‌ها فرستاده می‌شود. زمانی که بافت‌ها، مواد مغذی را از خون دریافت کردند، مواد زائد به خون سیاهرگی فرستاده می‌شود.

بازگرداندن خون به قلب توسط دو سیستم سیاهرگی انجام می شود. سیستم بزرگ‌تر، سیستم «عمقی» نامیده می‌شود که در عضلات واقع‌شده و 90% خون را از پاها به سمت قلب پمپاژ می‌کنند. سیستم دوم، سیستم «سطحی» بوده و فقط وظیفه تخلیه خون از چربی و پوست را به عهده داشته و 10% باقیمانده خون را به قلب برمی گرداند.

واریس پا چگونه شکل می گیرد

به دلایل ژنتیکی، دریچه‌های درون سیاهرگ‌های سطحی بسیاری از افراد دچار مشکل می‌شود. در نتیجه خون در سیاهرگ‌ها به سمت مچ‌ها بازمی‌گردد و سبب گشادشدن سیاهرگ‌های سطحی شده و بدین ترتیب رگ های واریسی ایجاد می شوند.

درمان واریس پا با لیزر چگونه است؟

لیزر واریس پا بصورت درون وریدی، که روش EVLA نامیده می شود، تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

انواع طول موج های لیزری از جمله طول موج های810، 940، 1064، 1320 و 1470 نانومتر در این روش استفاده می شود. بسیاری از متخصصین باور دارند که طول موج های بالاتر با درد کمتری همراه است، چراکه این طول موج ها به طور ویژه دیواره رگ را به جای خون درون رگ، هدف قرار می دهند.

اگر چه در تکنیک های اولیه لیزر واریس پا از بیهوشی عمومی استفاده می شد، اما بعد ها مشخص شد که می توان این عمل را تحت بی حسی موضعی انجام داد.

نحوه درمان واریس پا با لیزر

مزیت لیزر واریس این است که می تواند رگ های واریسی و مشکلات رفلاکس وریدی را بدون نیاز به جراحی و بستری شدن درمان کند. با این حال، این درمان راه حلی برای تمامی مشکلات نبوده و اغلب می تواند با سایر تکنیک های درمانی، از جمله اسکلروتراپی و میکروسکلروتراپی، ترکیب شود تا مشکلات شخص کاملا برطرف شود.

نتایج EVLA  دوام بیشتری از روش بریدن و خارج کردن رگ واریسی نشان داده است.

مراحل عمل لیزر واریس پا چگونه است؟

اگر چه غالبا مشکلات رفلاکس وریدی از طریق وجود رگ های واریسی پراکنده نزدیک به سطح پوست قابل تشخیص است، اما در بعضی افراد نشانه های ظاهری روی سطح پاها وجود ندارد. در برخی افراد ممکن است عروق رشته ای به راحتی قابل مشاهده باشد و در برخی دیگر هیچ چیزی قابل مشاهده نیست.

بنابراین، اکثر پزشکان عروق از سونوگرافی برای تشخیص مشکلات عروقی آشکار و غیر آشکار استفاده می کنند.

سوابق پزشکی بایستی بررسی شده تا اطمینان حاصل شود که منعی برای درمان واریس با لیزر وجود ندارد. معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایا و عوارض جانبی احتمالی این روش را درک کرده اید.

روش انجام عمل لیزر واریس پا

برای مشخص کردن موقعیت رگ ها و شناسایی نواحی دارای مشکل از سونوگرافی استفاده می شود.

سپس بی حسی موضعی در اطراف رگ تزریق می شود تا از ناراحتی احتمالی ناشی از درمان جلوگیری شود. در ابتدا یک سوزن کوچک از درون برشی بسیار کوچک وارد رگ مورد نظر شده و یک پروب کوچک یا فیبر لیزری نازک از طریق سوزن به داخل رگ وارد می شود. معمولا برش در نزدیکی زانو ایجاد می شود. انرژی لیزر در پالس های کوتاه یا پیوسته برای از بین رفتن رگهای معیوب آزاد می شوند به طوری که خون دیگر نمی تواند در آن جریان یابد. سپس محل برش با نوار جراحی بسته شده و به سرعت بهبود می یابد.

لیزر واریس پا

برای کاهش ورم و کبودی، جوراب سفت بر روی پاها استفاده می شود. معمولا از شما خواسته می شود که بلافاصله پس از انجام عمل بایستید و راه بروید.

این روش معمولا بسته به تعداد رگ ها، بین نیم ساعت تا چند ساعت انجام می شود.

دوره نقاهت لیزر واریس پا چقدر است؟

EVLA درمانی سرپایی محسوب می شود، بنابراین پس از درمان می توانید کلینیک را ترک کنید. توصیه می شود پس از درمان جورابهای فشرده بپوشید تا فشاری ثابت به پاها اعمال کنند. این کار کبودی پس از درمان را کاهش می دهد.

سایر روش های درمان واریس پا:

خطرات و عوارض لیزر واریس پا چیست؟

تا چند هفته پس از درمان عوارض جانبی مانند درد، ناراحتی، خارش، ورم و کبودی و یا احساس سفتی و بی حسی در پاها مسئله ای عادی است.

نیازی نیست نگران خطرات این درمان باشید، چراکه از بین بردن رگ های واریسی سطحی بر جریان خون تأثیر نمی گذارد.

هر درمانی که در پاها انجام می شود، احتمال ترومبوز ورید عمقی (DVT) را به دنبال دارد. به عنوان مثال، با روش قدیمی از بین بردن رگ، احتمال خطر ترومبوز 5% بود که با روش لیزر حدود 0.3 درصد شده است.

تصویر قبل و بعد لیزر واریس پا

مراقبت های پس از لیزر واریس پا چیست؟

مهم است که به توصیه پزشک عروق پس از درمان عمل کنید تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل از مزایای درمان بهره می برید و از هر گونه عوارض اجتناب می شود.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تا چند روز پس از درمان، داروهای ضد التهابی یا ضد درد (ایبوپروفن یا پاراستامول) مصرف کنید.
 • پوشیدن جوراب های کشی مخصوص تجویز شده برای دوره زمانی توصیه شده.
 • اگر چه برخی از افراد به زودی (حتی در همان روز) به کار خود بر می گردند، ولی برای سه روز برنامه مرخصی اختصاص دهید.
 • پس از درمان پیاده روی کنید (به طور ایده آل 5 کیلومتر در روز به مدت دو هفته).
 • تا دو هفته پس از درمان، از حمام گرم، جکوزی، اتاق بخار و استخرهای شنا اجتناب کنید.
 • اجتناب از مصرف الکل به مدت 24 تا 48 ساعت پس از درمان

آیا عمل واریس پا با لیزر برای شما مناسب است؟

اگر باردار هستید، نباید تحت درمان EVLA قرار بگیرید و بسیاری از متخصصان به بیماران شیرده نیز این درمان را توصیه نمی کنند.

اگر سابقه قبلی ترومبوز ورید عمقی (DVT) داشته باشید و انسداد قابل ملاحظه ای در رگهای عمقی وجود داشته باشد، عمل واریس پا با لیزر ممکن است توصیه نشود.

لیزر واریس پا

سایر موارد منع درمان عبارتند از :

 • ترومبوز ورید سطحی فعال
 • ترومبوز ورید عمقی حاد
 • داشتن پرواز با مسافت طولانی
 • وجود رگ های بسیار سطحی و نزدیک به پوست
 • وجود رگ های بسیار پیچیده که توسط کاتر لیزر قابل بررسی نیستند.