آیا آر اف قادر به معجزه در جوانسازی پوست شماست؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

ندارد

امروزه انواع روش های جوانسازی پوست بیشتر از گذشته بر سر زبان ها افتاده و جوانسازی با آر اف یکی از آن روش هاست. در این روش با کمک انرژی رادیوفرکانسی، شلی و افتادگی پوست را درمان می کنند. این روش غیر جراحی است و برای افرادی که پوست آنها هنوز خیلی شل نشده مناسب است.

جوانسازی پوست با آر اف، فناوریی برای سفت کردن نشانه های اولیه شلی پوست است. این روش برای افرادی ایده آل است که یا نمی خواهند روش جراحی داشته باشند یا معتقدند به اندازه کافی پیر نیستند. انرژیRF  به تنهایی، برای شلی پوست استفاده می شود و برای افراد دارای شلی خفیف تا متوسط بافت های صورت، معمولا سنین 30 تا 50 سال، با هر رنگ پوستی، بهترین گزینه بوده و معمولا برای درمان پیشانی، زیر چشم ها، گونه ها، خط فک و گردن استفاده می شود.

آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، نشان می دهد که سفت کردن غیر جراحی پوست، هشتمین درمان زیبایی غیر جراحی در ایالات متحده آمریکا در سال 2017 بوده که حدود 65 هزار مورد درمان در آن سال انجام شد و نسبت به سال 2016 15درصد افزایش را نشان می دهد.

اگر در حال بررسی آر اف برای جوانسازی پوست هستید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از این روش می دهد. این اطلاعات نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی زیادی به بیمار و پزشک دارد. پس سوالات خود را از پزشکتان بپرسید.

RF چیست؟

امواج آر اف، کم انرژی ترین بخش از طیف نور الکترومغناطیسی (از امواج رادیویی، مایکروویو، مادون قرمز، نور مرئی، اشعه ماوراء بنفش، اشعه ایکس تا اشعه گاما) هستند. اعمال انرژی RF به بدن انسان، باعث تولید حرارت در محل مورد نظر می شود که می تواند برای برش یا انعقاد بافت استفاده شود.

انرژی آر اف، قادر است به عمق پوست نفوذ کرده و با تحت تاثیر قرار دادن لایه های زیرین پوست، باعث سفتی و بهبود ساختار بافتهای زیرین پوست شده اما تغییرات کمی در بافت پوست و خطوط ریز و چین و چروک ایجاد می کند.

انواع  آر اف (RF):

  1. آر اف تک قطبی یا مونوپولار

دستگاهی با یک قطب یا الکترود بوده و امواج RF از نوک هندپیس به لایه های زیرین پوست جریان یافته و موجب گرم شدن لایه های زیر پوست می شوند. قطب دیگر دستگاه، همان "پد بازگشتی" است که متصل به پشت یا شکم بیمار می باشد. در این نوع آر اف، بخش عمده ای از بافت ها و لایه های پوستی و بعضی بخش ها بطور ناخواسته، تحت تاثیر امواج رادیویی قرار میگیرند.

  1. آر اف دو قطبی یا بای پولار

 دستگاه RF بای پولار دارای دو قطب یا الکترود بوده و امواج RF تنها در میان بافتی که بین دو الکترود هندپیس قرار دارند جریان یافته و تاثیر آر اف بر پوست تنها ما بین دو الکترود انجام می گیرد. این نوع آر اف، پد بازگشتی ندارد.

برخی دستگاه های مولتی پولار هم وجود دارند که در واقع از چند الکترود تشکیل شده اند. امواج در آر ف مونوپولار بصورت عمودی و تا عمق پوست و در آر اف های مولتی پولار بصورت افقی منتشر می شود و هر کدام برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

برای اطلاعات تکمیلی در مورد انواع آر اف به صفحات زیر مراجعه نمایید.

ترکیب آر اف و سایر شیوه های درمانی

با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه هایی تولید می شوند که از انرژی RF در ترکیب با سایر روش های درمانی استفاده کرده و قادر هستند، انواع مختلفی از درمان های زیبایی از جمله سفت کردن پوست تا حذف موها و درمان سلولیت را انجام دهند.

در لیزرهای لایه بردار CO2، که در بازسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرند، آب موجود در لایه های سطحی پوست هدف گرفته شده و با گرم شدن آب، لایه های بیرونی پوست همراه با آب تبخیر می شوند. لیزرهای غیر لایه بردار و  IPLرنگدانه های پوست مانند خال کوبی یا لکه های شرابی، یا رنگ فولیکول مو را برای حذف موهای زائد هدف قرار می دهند.

با افزودن انرژی RF به فن آوری های نوری، مانند IPL یا لیزر برای حذف موهای زائد، وابستگی روش به وجود رنگدانه از بین می رود؛ از این رو می توان موهایی مانند بلوند، خاکستری و قرمز را نیز حذف کرد که قبلا به اندازه کافی تیره نبودند تا توسط IPL  یا لیزر قابل حذف باشند.

چه عارضه هایی با جوانسازی پوست با آر اف قابل درمان است؟

جوانسازی پوست با RF به طور معمول در پیشانی (لیفت ابرو  و سفت کردن پوست پیشانی)، زیر چشم ها (ضخیم کردن و کشیدن پوست بالای گونه)، گونه ها (کمی لیفت پوست و کاهش منافذ بزرگ)، خط فک ( پوست شل شده خط فک را کاهش می دهد) و گردن (پوست را سفت کرده و چین و چروک گردن را کاهش می دهد) مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال، اگر مقدار قابل توجهی از پوست آویزان و یا شل باشد، که اغلب در افراد مسن بیش از 60 سال دیده می شود، این روش ممکن است بهبود قابل توجهی را نشان نداده و روش های دیگری برای لیفت صورت یا ابرو جهت حذف پوست اضافه و دستیابی به نتایج بهتر ممکن است توصیه شود.

در ترکیب با سایر روش ها، RF می تواند برای بهبود نتایج انواع درمان ها از جمله حذف موهای زائد، جوان سازی پوست با نور، مشکلات رنگدانه ای، رگ های رشته ای یا نخ مانند، درمان آکنه و درمان سلولیت استفاده شود.

توصیه های قبل از درمان

باید از انجام هر کاری که پوست را قبل از درمان تحریک می کند، همچون آفتاب گرفتن، اجتناب کرد. احتمال اینکه پزشکان کسی را با مشکلات آفتاب سوختگی، تحت آر اف قرار دهند بسیار اندک است. چراکه درد در ناحیه درمان بیشتر خواهد شد.

مراحل جوانسازی صورت با روش RF چگونه است؟

قبل از شروع درمان بسیار مهم است که در مورد دلایل شما برای این درمان صحبت شود. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این درمان می تواند انتظارات شما را برآورده کند.

سوابق پزشکی نیز بایستی بررسی شده تا اطمینان حاصل شود که منعی برای انجام این درمان وجود ندارد. از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات احتمالی این روش را درک کرده اید. همچنین ممکن است پزشک برای بررسی تغییرات، عکس قبل و بعد بیاندازد.

روش جوانسازی پوست صورت با دستگاه RF

ممکن است لازم باشد قبل از درمان، صورت خود را با صابون و آب گرم شستشو دهید تا هرگونه آرایش و چربی پوست را که می توانند در درمان RF مداخله کند، پاک شوند.

سپس یک کرم بی حسی موضعی برای مدت کوتاهی قبل از درمان روی پوست اعمال می شود تا کمی پوست را بی حس کند.

به طور معمول با دستگاه های تک قطبی، یک پد بازگشتی یکبار مصرف چسبنده که به شکم یا کمر متصل می شود. همچنین ژلی به صورت شما اعمال می شود که به عنوان یک لایه حائل بین سطح پوست و هندپیس دستگاه عمل می کند.

پس از آن پزشک درمان RF را در سراسر چهره شما آغاز خواهد کرد. پس از تکمیل درمان، ژل یا لوسیون آرام بخشی ممکن است روی پوست شما اعمال شود.

تعداد جلسات درمان

بلافاصله پس از درمان، پوست احساس سفتی خواهد کرد و بهبودهای بیشتر به تدریج طی ماه های پس از درمان ظاهر می شوند.

دوره نقاهت

بعضی افراد قرمزی خفیفی را بلافاصله پس از درمان تجربه می کنند (شبیه به یک نوع آفتاب سوختگی)، اما این مسئله معمولا سریع از بین می رود. بسته به پزشک، ممکن است توصیه شود که از لوسیون مخصوص، کرمها یا ژلهای تسکین دهنده و یا احتمالا از اسپری های خنک کننده، مرطوب کننده در مواردی که احساس می کنید لازم است استفاده کنید.

عوارض آر اف صورت چیست؟

در طول درمان هر لحظه که انرژی RF به پوست و بافت زیرین آن تابیده می شود احساس گرما می کنید. برخی از دستگاه ها، برای محافظت پوست در مقابل گرما، و راحت تر کردن درمان، سیستم خنک کننده داخلی دارند. همانطور که تحمل و آستانه درد هر فرد متغییر است، اندازه گیری میزان دردناکی درمان دشوار است.

عوارض RF صورت اغلب عبارتند از:

  • تورم
  • قرمزی
  • برآمدگی و تاول در ناحیه تحت درمان و یا در اطراف آن، که معمولا در طی چند روز یا چند هفته ناپدید می شوند.
  • یکی از جدی ترین عوارض آر اف پوست، "تو رفتگی" است که دلیل آن گرمای بیش از حد در بافت زیرین است که منجر به آتروفی چربی یا سفت شدن بیش از حد پوست شده و در نتیجه ظاهری گود در ناحیه درمان شده ایجاد می شود.

توصیه های پس از انجام آر اف پوست

بعد از درمان هیچ مراقبت خاصی وجود ندارد، گرچه پزشک شما ممکن است برخی از موارد زیر را پیشنهاد کند:

  • استفاده از لوسیون تسکین دهنده/ مرطوب کننده، کرم یا ژل در ناحیه مورد نظر، مانند آلوئه ورا
  • استفاده از اسپری های خنک کننده و یا مرطوب کننده در صورتی که احساس می کنید نیاز است.
  • شستشو با آب سرد یا استفاده از پک های یخ روی ناحیه مورد نظر

چه کسانی نباید آر اف صورت انجام دهند؟

تا زمانی که از سلامتی عمومی خوبی برخوردار هستید و هیچ بیماری و یا عفونت های پوستی را در ناحیه مورد درمان ندارید، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که افراد را از این روش درمانی منع می کند. افرادی که ناهنجاری های پوستی دارند ممکن است کاندید خوبی نباشند.

اگر چه شواهدی وجود ندارد که این درمان برای خانمهای باردار مضر باشد، به طور کلی توصیه می شود تا قبل از زایمان صبر کنید.

مهمتر از همه، افراد با دستگاه های الکتریکی نظیر پیس میکر یا ایمپلنت های فلزی نظیر اتصالات فلزی مفصلی یا دریچه های قلب را نمی توان درمان کرد، زیرا جریان RF از طریق بدن ممکن است با این دستگاه ها تداخل داشته یا ایمپلنت های فلزی را گرم کند، که می تواند خطرناک باشد.

چه کسی می تواند درمان جوانسازی صورت با روش RF را برایتان انجام دهد؟

بسته به دستگاه مورد استفاده، این روش به طور کلی فقط در مطب های پزشکان واجد شرایط در دسترس است که متخصص در روش های زیبایی هستند.

خلاصه ای از توصیه ها برای انجام RF صورت

درمان با انرژی RF فن آوری جدید و امیدبخشی است برای سفت کردن نشانه های اولیه شلی پوست بدون جراحی است. این روش برای افرادی ایده آل  است که یا نمی خواهند یا معتقدند که به اندازه کافی پیر نیستند تا روش جراحی داشته باشند بر اساس تکنولوژی های RF فعلی، اکثر مردم باید حداقل بهبود متوسطی در سفتی پوست خود با حداقل خطرات و رویکاوری در مقایسه با عمل جراحی ببینند.

ارزیابی تفاوت نتایج بین تکنولوژی های مختلف RF که در حال حاضر در دسترس هستند، دشوار است و با گسترش این بازار، ما پیش بینی می کنیم که بسیاری از دستگاه های جدید معرفی خواهد شد که با روش های پیشرفته تر و بهبود یافته پروتکل هایی برای افزایش راحتی بیماران و نتایج بیشتر فراهم شود.