آیا اس اچ آر لیزر محسوب می شود؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

شاید بیشتر ما روش SHR را به عنوان لیزر بشناسیم اما در واقع این دستگاه لیزر نیست و تکنولوژی آن بر پایه IPL میباشد. گفته می شود که درمان با دستگاه SHR برای انواع پوست بی خطر است و قادر به از بین بردن انواع موها از جمله موهای روشن و تیره است.

تفاوت اس اچ آر و آی پی ال چیست؟ آیا لفظ دستگاه لیزر اس اچ آر درست است؟

سالانه دستگاه های زیادی با عنوان لیزر موهای زائد پا به بازار می گذارند و تبلیغات بسیاری بر روی آنها صورت می گیرد. این حجم از تغییرات در نام دستگاهها و تکنولوژی ها و اختلاط آنها با تکنیک های بازاریابی باعث سردرگمی هرچه بیشتر مصرف کنندگان می گردد. مثلا در تبلیغات بازاریابی اس اچ آر (SHR)، آن را لیزر معرفی می کنند درحالیکه این تکنولوژی بر پایه تکنولوژی آی پی ال (IPL) بوده و به هیچ وجه لیزر نیست و عباراتی همچون دستگاه لیزر SHR اشتباه هستند.

در تکنولوژی SHR از نور با شدت کم در طول درمان استفاده می شود در صورتیکه در سیستم IPL (نور شدید پالسی) از نور با شدت زیاد استفاده می شود که در صورت نداشتن مهارت در استفاده از آن، می تواند باعث سوختگی خصوصا بر روی پوست های تیره شود. در خصوص عملکرد این دو می توان گفت که اس اچ آر بین 20 تا 30 شات در ثانیه و آی پی ال فقط ۱ شات در ثانیه می زند. به این معنی که، انرژی را  که آی پی ال به یکباره در یک ثانیه بر روی پوست تخلیه می کند، اس اچ آر، این تخلیه انرژی را در 30 قسمت کوچکتر در یک ثانیه انجام می دهد. نتیجه اینکه امکان ایجاد سوختگی در اس اچ آر به مراتب پایین تر از آی پی ال است و از سوی دیگر، سرعت رفع موهای زائد با اس اچ آر بسیار بیشتر از آی پی ال می باشد. در نتیجه  افراد در روش SHR نتیجه را در جلسه ی دوم مشاهده خواهند کرد.

SHR مخفف Super Hair Removal است.

SHR برای کسانی مناسب است که از درد و ناراحتی روش های حذف مو مانند وکس، IPL یا لیزر ترس دارند. توزیع گرما در SHR به گونه ای است که درمان کاملا راحت، بدون تحریک پوستی و عملا بدون درد است.

در آی پی ال یک شات (تخلیه انرژی) در یک زمان با نگهداشتن هندپیس (دستگاهی که بر روی پوست قرار میگیرد)  بر روی یک ناحیه زده می شود و برای شات بعدی، هندپیس به ناحیه ی بعدی منتقل می شود. اما در SHR این بخش از کار متفاوت است و هندپیس دائما به اطراف حرکت داده می شود. مطالعات نشان می دهد که نتایج SHR نسبت به آی پی ال می تواند بهتر باشد.

تکنولوژی های IPL یا لیزر، با پالس های کوتاه و پر انرژی، ریشه ی مو را حرارت می دهند. انرژی تنها از طریق ملانین به ریشه ی فولیکول مو می رسد. اما سلول های قرمز خون و پوست نیز می توانند این انرژی را دریافت کنند. این مسئله در برخی موارد می تواند منجر به چندین روز ورم یا حتی سوختگی درجه سه شود.

تحقیقات نشان می دهد که روند طولانی تر و آهسته تر SHR بسیار موثرتر از IPL است.

عملکرد SHR چگونه است؟

برای حذف مو، دستگاه های نوری غیر لیزری، از طول موج 640 تا 1200 نانومتر استفاده می کنند. اس اچ آر از طول موج 640 تا 950 نانومتری استفاده می کند. با این حال، فولیکول مو به چنین طیف گسترده ای از نور نیاز ندارد و بخش عمده ای از آن تبدیل به گرما می شود که میتواند احتمال سوختگی و ناراحتی را افزایش دهد. در واقع ضعف چنین دستگاههایی نسبت به لیزرها در همین مسئله نهفته است.

نقطه قوت لیزرها این است که قادرند تنها یک طول موج را ایجاد کنند که به طور موثر توسط ریشه مو جذب میشوند. طول موج دقیق در لیزرها نه تنها نتایج را بهبود می بخشد، بلکه باعث کاهش میزان درد در طول درمان می شود. مثلا لیزر الکساندرایت از تک طول موج 755 نانومتر استفاده می نماید. فیلتر های دستگاه SHR و آی پی ال طول موج های غیر ضروری که مورد نیاز نیست را فیلتر می کنند اما در هر صورت، طیف گسترده ای از امواج بر روی پوست تابانده می شود که شاید اصلا به فولیکول مو نرسند و تنها منجر به گرم شدن پوست گردند.

همانطور که اشاره کردیم، اس اچ آر این انرژی را در بخش های کوچتر و با انرژی ها کمتر بر روی پوست می تاباند ولی آی پی ال، انرژی مذکور را یکجا بر روی پوست تخلیه میکند. اکثر افراد می گویند در انجام اس اچ آر، احساسی شبیه ماساژ گرم و دلپذیر دارند.

ما در مقاله " بهترین دستگاه لیزر موهای زائد کدام است؟ " به بررسی انواع لیزر های مورد استفاده در رفع موهای زائد پرداخته ایم.

موهای زائد چه نواحی از بدن را با دستگاه SHR می توان از بین برد؟

دستگاه SHR برای تمام انواع تیپ های پوستی بی خطر است. حتی می تواند برای پوست های سبزه استفاده شود. با این حال توصیه می شود از برنزه کردن پوست خود در هنگام درمان خودداری کنید.

حذف موهای سفید، موهای روشن و خاکستری بسیار دشوار است و ممکن است نیاز به تعداد جلسات بیشتری داشته باشید و شاید اصلا نتیجه نگیرید، همچنانکه در روش های لیزری نیز این موها حذف نمی شوند. تنها روش حذف دائمی انواع موها الکترولیز مو است که در برخی کلینیک ها انجام می شود. این روش هر چند قدیمی است ولی کارایی مناسبی دارد.

رفع موهای زائد با دستگاه SHR به چند جلسه درمان نیاز دارد؟

تعداد جلسات مورد نیاز در افراد مختلف متفاوت است. این مسئله به مرحله چرخه رشد مو و زمانی که درمان برای اولین بار شروع می شود، بستگی دارد. اما معمولا بیشتر افراد نیاز به 6 تا 10 جلسه درمان دارند. برخی پس از 4 جلسه 70٪ از موهای زائدشان از بین می رود.

برای بهترین نتایج، به طور متوسط 6 تا 10 جلسه درمان توصیه می شود. پس از اتمام یک دوره درمان، در صورت لزوم، توصیه می شود 1 تا 3 بار دیگر برای حفظ نتیجه، درمان انجام شود. افراد مبتلا به اختلال هورمون ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشند.

فاصله بین جلسات اس اچ آر چقدر باید باشد؟

معمولا بین جلسات، فاصله 3 تا 8 هفته ای بسته به ناحیه تحت درمان نیاز است. اکثر افراد به 3 تا 6 هفته فاصله در ناحیه صورت یا 6 تا 8 هفته فاصله برای سایر نقاط بدن نیاز دارند. همزمان که رشد موها کندتر و موها نازک تر می شوند، فاصله ی جلسات نیز بیشتر می شود.

همانطور که موهای ما دارای مراحل مختلف رشد است، رعایت این زمانبندی ها برای کسب نتیجه مطلوب بسیار ضروری است.

مشاهده نتایج معمولا 14 روز تا 3 هفته طول می کشد قبل از اینکه مو در واقع ریخته شود، گاهی اوقات نتایج نمی تواند به طور چشمگیری مانند لیزر های قدیمی تر که مو را می سوزاندند، دیده شود. این کاهش تدریجی، ایمن ترین و ثابت شده ترین روش بالینی است. نتایج تا آن زمان که موها به سطح رسیده و در نهایت از فولیکول مو خارج شود دیده نمی شوند.

آیا باید قبل از SHR موهای خود را شیو کنید؟

توصیه می شود یک روز قبل از رفع موهای زائد با SHR، موهای خود را شیو کنید.

در مورد موهای زائد صورت صورت، بهتر است که این ناحیه را برای اولین بار اصلاح نکنید یا فقط از کرم های موبر مخصوص پوست حساس حداقل از 5 روز قبل استفاده کنید. در صورت نگرانی در این مورد بهتر است با متخصص صحبت کنید.

حداقل 4 هفته قبل از اولین درمان از موچین، اپیلاسیون، موم، الکترولیز، بند انداختن برای از بین بردن موها استفاده نکنید. اصلاح موها باید فقط با قیچی یا تیغ انجام شود.

آیا رفع موهای زائد با دستگاه اس اچ آر برای همه مناسب است؟

SHR تنها درمانی است که برای همه نوع پوست پیشنهاد می شود. چرا که این تکنولوژی ادعا می کند رنگ پوست تاثیری بر نتایج آن ندارد. البته برای زنان باردار یا زنانی که در دوران شیردهی هستند، هیچ نوع درمان زیبایی از جمله رفع موهای زائد توصیه نمی شود.

آیا اس اچ آر به حذف موهای زیر پوستی نیز کمک می کند؟

بله. SHR بسیار بهتر از IPL عمل می کند و باعث کاهش موهای زیر پوستی می شود. حتی برای نتایج بهتر شاید پیشنهاد شود که قبل از جلسه درمانی، پوست خود را برای رهایی از پوست های مرده، اسکراب و لایه برداری کنید (البته فقط با توصیه پزشک). به این دلیل که نور SHR به فولیکول مو بهتر دسترسی داشته باشد.

مراقبت های بعد از اس اچ آر چیست؟

در روز درمان و 48 ساعت بعد، از فعالیت های زیر اجتناب کنید:

 • استفاده از کرم های لایه بردار قوی
 • استخر و اسپا
 • فعالیت های ورزشی که موجب عرق بیش از حد می شوند مانند رفتن به باشگاه
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای 5 روز اول
 • استفاده از دئودورانت یا ادکلن برای 24 ساعت قبل و بعد از درمان در ناحیه زیر بغل.

سایر مراقبت های بعد از SHR:

 • از 5 روز قبل، سولاریوم نروید. توصیه می شود در طول جلسات از برنزه کردن بپرهیزید.
 • در طی هفته اول پس از درمان از لایه برداری پوست اجتناب کنید.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید از کرم ضد آفتاب با SPF 30+ در نواحی مورد نظر استفاده کنید.
 • هنگام آفتاب گرفتن طولانی مدت تمام مناطق تحت درمان به دلایل ایمنی پوشانده شوند.
 • لوسیون های ملایم مانند آلوئه ورا در صورت بروز قرمزی و تورم مورد استفاده قرار گیرند.
 • از دوش گرم، سونا، جکوزی، ماساژ و فعالیت های ورزشی بهتر است ۲ تا ۳ روز بعد از درمان اجتناب شود.
 • آنتی هیستامین ها به منظور کاهش خارش پوست که به ندرت پیش می آید، مناسب است.
 • از کرم های مراقبتی پوست که حاوی آلفا هیدروکسی اسید, اسید گیکولیک، سالسیلیک اسید، رتینئویک اسید به مدت ۳ تا ۵ روز پس از درمان اجتناب کنید.

نکات قبل از جلسه رفع موهای زائد با دستگاه SHR چیست؟

به منظور درمان موفقیت آمیز الزاماتی نیاز است در نظر گرفته شود:

 • لطفا مطمئن شوید که ناحیه تحت درمان تمیز و عاری از محلول های موضعی باشد.
 • اصلاح می بایست دو الی دوازده ساعت قبل از انجام SHR انجام شود. هرچه شیو کردن موها به زمان درمان نزدیکتر باشد، موجب حساسیت بیشتر در طول درمان می شود.
 • حداقل از سه روز قبل از درمان از قرار گیری در معرض نور خورشید دوری کنید. هرچند که پوست برنزه نیز به خوبی جواب می دهد، اما نمی تواند به منظور رسیدن به بیشترین نتیجه موثر باشد.
 • استفاده از کرم های برنزه را دو هفته قبل از درمان متوقف کنید.
 • از ۴۸ ساعت قبل از روغن های پوستی استفاده نکنید.
 • از یک هفته قبل از شروع درمان باید از کرم های موبر اجتناب کرد.
 • اگر از آنتی بیوتیک استفاده می کنید، توصیه می شود یک وقفه دو هفته ایی بین مصرف و شروع درمان ایجاد کنید.

آیا داروهای مصرفی شما بر روی درمان تاثیر می گذارد؟

بعضی از داروها ممکن است درمان شما را تحت تاثیر قرار دهند، مخصوصا اگر داروها حساس به نور باشند (مانند راکوتان، لایه بردار رتین آ یا داکسی سایکلین که می تواند باعث ایجاد سوختگی یا لکه های تیره شود). در صورتی که دارو مصرف می کنید، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید تا بتوانند درمانی بدون خطر و عوارض را برای شما تضمین کنند. بسته به داروهای مصرفی، گاهی اوقات نیاز است حداقل 6 ماه از اتمام مصرف قرص گذشته باشد.