کاشت موی SUT شامل چه مراحلی است؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

روش کاشت مو SUT در مقایسه با تکنیک های دیگر از قبیل FIT و FUT روش جدیدتر و موفق تری است که تمامی مراحل آن، از برداشت تا کاشت فولیکول‌ های مو، توسط دستگاه های اتوماتیک صورت می‌گیرد. از آنجایی که در کاشت مو SUT تمامی مراحل توسط دستگاه انجام می گیرد، میزان تخریب ریشه مو، درد و خونریزی کم است.

کاشت مو به روش SUT

این روزها ریزش مو به معضلی فراگیر تبدیل شده و زنان و مردان بسیاری با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. از جمله علل طاسی و کم مویی می توان به فشارهای روحی و جسمی، سوء تغذیه و عادات بد اشاره کرد. امّا به طور قطع اصلی ترین علت ریزش مو، عوامل وراثتی است.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، کاشت مو به یکی از روش های پر طرفدار برای درمان کم مویی و طاسی تبدیل شده است و افراد بسیاری به انجام آن رو آورده اند. این کار با کمک پیوند موی طبیعی در قسمت های کم مو نظیر ابرو، سر، ریش و حتی سبیل انجام می شود.

تنوع تکنیک های کاشت مو زیاد است. روش هایی مثل FUT، FUE، HRT، BHT، FUG، FIT و SUT هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. حال هر فرد باید با توجه به شرایط خاص خود و با مشورت گرفتن از پزشک متخصص روش مناسبی را برای پیوند مو انتخاب کند. در این مقاله، مزایا و معایب روش کاشت مو SUT، که روشی نو ظهور در این عرصه است را بررسی خواهیم کرد.

کاشت مو به روش SUT چیست؟

تکنیک کاشت موی SUT در مقایسه با تکنیک های قدیمی تر کاشت مو، از قبیل FIT و FUT روش جدیدتر و موفق تری است که مراحل آن از برداشت تا کاشت فولیکول‌ های مو، توسط دستگاه های اتوماتیک و با نظارت پزشک صورت می‌گیرد و در موارد بسیاری برای درمان مشکل کم مویی و طاسی در بانوان و آقایان مورد استفاده قرار گرفته است.

برخلاف روش های سنتی که فولیکول مو به صورت دستی برداشته و کاشته می شد، در تکنیک کاشت موی SUT این کار به وسیله دستگاه پانچ از محل اهدا کننده جدا شده و سپس فریز می گردد و در نهایت به نواحی کم مو و طاس مورد نظر پیوند داده می شود. یکی از نقاط قوت این روش فریز کردن فولیکول ‌های مو بعد از برداشت است، که باعث می شود تا زمان کاشت از تخریب آن ‌ها جلوگیری شود.

همانطور که ذکر شد، در تکنیک SUT به دلیل استفاده از دستگاه پانچ و سیستم فریز، میزان تخریب ریشه مو در حین انجام فرآیند کاشت، کاهش می یابد و براساس آمار، میزان هدر رفتن فولیکول های مو به کمتر از 1 درصد می رسد.

برخلاف روش های سنتی و رایج، در روش SUT بیمار بیهوش نمی ‌شود و در آن شاهد جراحی، برداشت لایه ‌های پوستی، بجا ماندن اسکار، زخم و خونریزی، تحمل درد و زمان طولانی نقاهت نخواهید بود. در حقیقت در این روش با استفاده از ابزار نوین و تکنولوژی جدید، صرفاً فولیکول‌ های مو منتقل می‌شوند. در تکنیک SUT، پزشک می ‌تواند در هر جلسه حداقل 14000 فولیکول را پیوند بزند و معمولا عمل کاشت با یک جلسه اتمام می ‌یابد و نیازی به جلسات متعدد نیست. همچنین برداشت و کاشت مو از نقاط مختلف بدن امکان پذیر می باشد.

سایر روش های کاشت مو:

مزایا و معایب کاشت مو به روش SUT

معایب

 • احتمال آسیب وارد شدن به بانک موی قسمت اهدا کننده وجود دارد.

مزایا

 • سرعت انجام کار بالا بوده و تقریباً پنج برابر روش های قدیمی است.
 • نسبت به روش های دیگر، پیوند موی بیشتری می توان انجام داد. همچنین برخلاف دیگر روش ها که مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو، نیاز به کمی صبر و حوصله دارد، در این روش بیمار می تواند موهای پیوند خورده را در جلسه اول در حد نیم الی یک سانت با تراکم مناسب مشاهده کند.
 • با استفاده از این تکنیک، خط رویش مو کاملاً طبیعی است و چون کاشت گرافت ها با استفاده از اسلیفت های بسیار ظریف و با فاصله ای کمتر از یک میلی متر انجام می شود، در نتیجه مو ها تراکم خوبی دارند.
 • بر خلاف روش های دیگر که جای زخم باقی می ماند، تکنیک SUTبرش و جراحی ندارد و باعث بروز زخم نمی شود. در این تکنیک بیمار به استراحت طولانی مدت نیاز ندارد.
 • این روش کاشت مو توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود و بدون جراحی و بیهوشی است.
 • در تکنیک SUTهمه وسایل و ابزار استاندارد بوده و یکبار مصرف هستند. این روش به صورت استریل انجام می شود.

 

تکنیک های کاشت موی SUT و SAFER چه تفاوتی باهم دارند؟

SAFER مخفف (Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation) است و گاهی برخی از افراد به دلیل به اشتباه تصور می کنند که این تکنیک همان روش کاشت مو SUT است. در صورتیکه این دو روش کاملاً متفاوت هستند و عملکرد و نتایج بسیار متفاوتی به دنبال دارند. کاشت موی SAFER شباهت بسیار زیادی به کاشت مو به روش FIT دارد. جالب است بدانید که، تنها تفاوت این روش با کاشت مو به روش FIT در این است که برای استخراج گرافت های مو از نواحی اهدا کننده، از دستگاهی به نام omnigraft استفاده می ‌شود.

این دستگاه، از محصولات یک شرکت فرانسوی می‌ باشد و برای نخستین بار در سال 2000 میلادی وارد ایران شد. این دستگاه از بدو ورود به ایران مورد استفاده برخی از متخصصین کاشت مو قرار گرفت. نحوه کار نیز بدین صورت است که گرافت ها با استفاده از دستگاه، از ناحیه اهدا کننده مو استخراج شده و پس از جدا نمودن آن ها، عمل پیوند مو با استفاده از روش پانچ صورت می‌گیرد.

امّا آنچه اهمیت دارد این است که، در روش SAFER دستگاه استاندارد نیست و قابلیت ضدعفونی و استرلیزه شدن ندارد؛ درنتیجه احتمال انتقال بیماری و عفونت با بکارگیری این تکنیک بالاست. مشکل دیگری که SAFER دارد تراکم کم آن است. به جرات میتوان گفت که در حین انتقال گرافت توسط دستگاه، حدوداً نیمی از فولیکولهای ناحیه اهدا کننده تخریب میشوند. به دلیل همین معایب، پس از گذشت مدتی از بکارگیری این روش در ایران ممنوعیت استفاده از آن از طرف انجمن متخصصان پوست ایران اعلام گردید.

هزینه کاشت مو به روش SUT

یکی از پرسش هایی که معمولاً بسیاری از افراد و علاقه مندان قبل از انجام کاشت مو می پرسند این است که هزینه کاشت مو چه میزان می باشد؟ باید گفت هزینه کاشت مو به عوامل و فاکتور های متعددی بستگی دارد. از جمله عوامل تأثیر گذار در قیمت آن می توان به تجربه تکنسین کاشت مو و همکاران وی، مرکزی که کاشت را در آن انجام می دهید، تعداد گرافت های مورد نیاز و میزان بزرگ و کوچک بودن ناحیه کم پشت و یا طاس اشاره کرد.

البته شایان ذکر است که هزینه تکنیک کاشت مو با استفاده از تکنیک SUT کمی بیشتر از روش هایی نظیر FIT و FUT است.

با اینکه تکنیک هایی مانند FIT و FUT در بسیاری از کشورهای جهان در حال انجام هستند ولی هر کدام از این روش ها معایب خاص خود را دارند. در کاشت مو به روش های FUT و FIT نمی توان بیش از 2000 تار مو را برداشت کرد و متقاضی برای انجام کاشت مو باید چند جلسه به کلینیک مراجعه کند.

چه کسانی برای انجام کاشت مو به روش SUT کاندیدای مناسبی هستند؟

افرادی که هر یک از شرایط مطرح شده در زیر را داشته باشند، می توانند برای کاشت موی خود از روش SUT کمک بگیرند:

 • آلوپسی (طاسی) آندروژنیک مردانه یا طاسی مردانه
 • ریزش موی اسکاری ناشی از تروما ( ضربه یا جراحت)
 • طاسی ایجاد شده در اثر سوختگی
 • ریزش مو پس از شیمی درمانی
 • طاسی ایجاد شده توسط التهابات پوست (بیمار باید پس از بهبودی اقدام به کاشت مو کند)
 • اسکارهای ناشی از جراحی
 • ریزش موی سکه ای در نواحی ابرو، مژه، سبیل و ریش
 • تجدید موهای سینه

کاشت ابرو به روش SUT

ابرو یکی از اجزای صورت است که علاوه بر محافظت از چشم، نقش بسزایی در زیبایی افراد ایفا می کند. ابروهای بسیار نازک یا آنهایی که به هر دلیل دچار نقص شده اند، ناخواسته توجه افراد را به خود جلب می کنند. کاشت ابرو یک راهکار مناسب برای جایگزینی ابروهای از دست رفته یا اصلاح قسمت های کوچک از موهایی هست که در اثر زخم، مسائل ژنتیکی، سوختگي، سرطان و شیمی درمانی و یا تتو از بین رفته اند.

استفاده از تکنیک های قدیمی در کاشت ابرو باعث سیخ سیخ شدن ابرو و نتایج نامطلوب و غیر طبیعی می شد. در صورتی که استفاده از تکنیک SUT باعث می شود موها با رعایت زاویه خواب طبیعی کاشت شوند و حالت سیخ سیخ بودن در آن ها ایجاد نگردد. این تکنیک بهترین راه برای داشتن ابروهای پرپشت با ظاهر طبیعی و مناسب است و افرادی که ابروهای نازک و کم پشت دارند یا یک ناحیه از تاج و دم ابروی آن ها ریزش پیدا کرده است می توانند روش SUT را امتحان کنند.

قبل از انجام کاشت مو SUT چه اقداماتی باید انجام داد؟

قبل از آنکه براي انجام عمل کاشت مو به روش SUT اقدام کنيد، شاید از شما خواسته شود تا چندین تست آزمایشگاهی ضروری را انجام بدهید:

 • شمارش کامل سلول های خونی
 • سیستم انعقادی
 • سطح قند خون ناشتا
 • تست ادرار کلی
 • آنتی ژن Hbs
 • آنتی ژن Hcv
 • HIV

سایر آزمایش های لازم و مورد نیاز نیز می تواند طبق تجویز پزشک انجام گیرد.

قبل از کاشت مو به روش SUT چه اقداماتی باید انجام داد؟

اکنون چند نکته که باید پیش از کاشت مو به روش SUT در نظر داشته باشید را به دقت بررسی می کنیم. با به کار گیری این توصیه ها، کاشت مو بهتر جواب خواهد داد و برای فرد در زمان انجام این عمل و بعد از آن مشکلی پیش نخواهد آمد.

 • به بیماران سیگاری توصیه می شود که حداقل 24 ساعت قبل از شروع کاشت مو از کشیدن سیگار خودداری کنند.
 • مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی الکل به مدت سه روز قبل از انجام کاشت مو ممنوع می باشد.
 • از 10 روز قبل از کاشت مو از مصرف آسپرین یا داروهای ضد التهاب ازجمله از قبیل آدویل، آلکا سیلتزر، بافرین، اکسدرین، امپرین، نوپرین، موترین و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • در صورت استفاده از داروهای حاوی ماینوکسیدیل، سعی کنید حداقل 3 هفته قبل از کاشت مو مصرف آن را قطع کنید.
 • یک هفته قبل از انجام کاشت مو مصرف ترکیبات مولتی ویتامین را متوقف کنید، زیرا مصرف این داروها می توانند باعث افزایش میزان خونریزی در حین درمان شوند.

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش SUT چیست؟

نکته قابل اهمیتی که وجود دارد، این است که کاشت مو را حتماً در کلینیکی معتبر و تحت نظر پزشکی مجرب انجام دهید. مراقبتهای بعد از کاشت مو به روش SUT می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بعد از کاشت مو با تکنیک SUT باید به مدت 2 هفته از انجام فعالیت های سخت و سنگین پرهیز کنید.
 • بعد از گذشت این مدّت زمان، نیاز به مراقبت خاصی نیست و رشد موها مجدد شروع می شود. جالب است بدانید که بعد از گذشت دو هفته حتی می توانید موهای کاشته شده را کوتاه کرد.
 • طی دو هفته بعد از انجام کاشت، هنگام استحمام موها را به آرامی شستشو دهید.