کاشت مو به روش FUE چگونه انجام می شود؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

1 تا 2 هفته

کاشت مو FUE روشی برای درمان طاسی است که در این روش برخلاف روش FUT که رشته ای از پوست سر برداشته می شود، فقط واحدهای فوکیلولی توسط دستگاه مخصوصی جدا می شود. این نوع از کاشت موی سر برای کسانی مناسب است که دوست ندارند اسکاری روی سرشان باقی بماند.

کاشت مو به روش FUE چیست؟

فیلم کاشت مو FUE

دو سوم مردان و تقریبا نیمی از زنان در ایران با درجه ای از ریزش مو مواجه می شوند، که بسیاری از آنها حاضر نیستند سرشان را کاملا اصلاح کنند، از کلاه گیس یا کلاه استفاده کنند و یا خالق یک استایل خاص باشند. خوشبختانه، تکنیک های ترمیم مو مانند کاشت مو FUE (استخراج واحد فولیکولار) به طور قابل توجهی نسبت به روش های قدیمی ارتقاء یافته اند.

کاشت مو FUE درمانی با کمترین میزان تهاجم، با اثری طولانی مدت و درمانی با ظاهر موی طبیعی و نتایجی بسیار بهتر از آنچه که شامپوها و کرم ها می تواند ارائه دهند، را شامل می شود. در کاشت مو به روش FUE، فولیکول های مو از قسمتی از بدن، به عنوان ناحیه اهدا کننده (معمولا پشت سر شما) برداشته می شوند و به ناحیه طاس پیوند زده می شود.

این نوع از کاشت موی سر، مناسب افرادی است که نمی خواهند در سرشان اسکاری ایجاد شود، موهایی کوتاه دارند و دوره بهبودی سریع می خواهند. همچنین این درمان برای افرادی با پوست سر نازک و کشسانی پایین نیز بسیار مناسب تر است.

تکنیک کاشت مو به روش Fue چگونه کشف شد؟

با توجه به این واقعیت که با استفاده از تکنیک کاشت موی Fue، زخمی به پهنای 0.5-1 میلی متر ایجاد می شود، بسیار طبیعی است که برخی از بیماران نسبت به برش، بخیه و عمل جراحی حس خوبی نداشته باشند.

برای این دسته از بیماران باید روش جایگزینی برای کاشت مو یافت می شد. همچنین، روش جدید باید نتایج پیوند ضعیف، برداشتن پوست سر، فلاپ پوست سر یا حراجی های بی دقت را اصلاح می کرد.

راه حلی که در سال 2002 توسط Bersnstein  و  Rassman ارائه شد، انتقال واحدهای فولیکولی به صورت تک به تک، با ایجاد سوراخ های کوچک بود. این تکنیک توسط Bersnstein  و  Rassman، Fue نام گذاری شد.

در حال حاضر این یک واقعیت است که یک جراح متخصص و یک پرستار با تجربه، با استفاده از تکنیک کاشت موی Fut می تواند چنان نتایج طبیعی به دست آورد که هیچ کس متوجه نشود که آن فرد کاشت مو انجام داده است.

نتایج عالی که با استفاده از تکنیک Fut به دست می آید، این روش را بسیار پرطرفدار کرده است. امّا یکی از معایب Fut به جا ماندن جای زخم به صورت یک خط افقی در پشت سر فرد است. در دستان یک جراح ماهر پهنای این زخم به ندرت از 1 میلی متر تجاوز می کند و به راحتی با موی 5-6 میلی متری هم می شود آن را پوشاند. با این حال بسیاری از بیماران از عمیق تر شدن زخم نگرانند و واهمه دارند که آزادی خود را برای کوتاه کردن موهایشان از دست بدهند.

تنها تفاوت تکنیک Fue و تکنیک Fut در روش انتقال فولیکول مو از قسمت دهنده است، بقیه قسمت های جراحی کاملاً شبیه به هم هستند.

تکنیک کاشت موی fue در عرض چند سال موفق به کسب محبوبیت بسیاری شده ‌است و دومین تکنیک کاشت مو بعد از تکنیک fut است. علی‌رغم شهرت این روش، جامعه علمی هنوز هم تردیدهای جدی در مورد اثربخشی آن دارد و بسیاری از کارشناسان عمیقاً نگران مشکلات این روش جدید کاشت مو هستند.

در ادامه نگاهی به حقایق علمی درباره مزایا و معایب این روش کاشت مو خواهیم انداخت اما مهم‌تر از همه این است که بدانیم در کدام بیماران نباید تکنیک Fue را به کار برد.

برطبق مقالات منتشر شده در International Society of Hair Restoration Surgery، متأسفانه بزرگترین ایراد تکنیک Fue این است که بقا و رشد موهای پیوند شده، حتی در بهترین مراکز دنیا و بهترین شرایط 75% است.

مزایای کاشت مو به روش FUE چیست؟

 • کاشت مو به روش FUE، بدون نیاز به بیهوشی کامل انجام می گیرد و فرد در هوشیاری کامل می باشد.
 • این روش عوارض بسیار کمی دارد و می تواند بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد.
 • دوره نقاهت و بهبودی بسیار کوتاهی دارد و محل بخیه و زخمی از خود به جای نمی گذارد.
 • در این روش، با گذشت زمان، در شکل ظاهری موها، تغییری ایجاد نمی شود و موها ظاهری طبیعی خواهند داشت.
 • خط رویش موها کاملاً طبیعی است و رشد خوبی خواهند داشت.
 • در این نوع کاشت موی طبیعی، تعداد گرافت های بیشتری از بانک مو برداشته می شود و کاشت مو به شکل ایده آل تری انجام می گیرد.
 • این روش از کاشت موی طبیعی نتیجه ای عالی را به همراه دارد که بیشتر افراد پس از کاشت رضایت خود را از این روش عنوان کرده اند.

برخی روش های غیر جراحی مقابله با ریزش مو:

آیا کاشت مو FUE برای من مناسب است؟

کاندیدای مناسب برای کاشت مو به روش FUE عبارتند از:

 • افرادی با طاسی الگوی مردانه
 • افراد با موی کم پشت
 • افرادی که دچار سوختگی یا آسیب های پوست سر شده اند که باعث ریزش مو شده است.

توجه داشته باشید که اگر به دلایلی مانند شیمی درمانی دچار کم پشتی کلی مو شده اید، ممکن است کاندید خوبی برای کاشت مو به روش FUE نباشید. زیرا برای این نوع از کاشت موی طبیعی، شما به محل اهدا کننده با موهای پر پشت نیاز دارید تا پیوند را انجام دهید.

4 نفر از 10 نفری که تمایل به کاشت مو با استفاده از تکنیک FUE دارند، کاندیدای مناسبی نیستند. چرا که در این روش میزان آسیب به فولیکول های مو در ناحیه اهدا کننده، بیش از 30 تا50 درصد خواهد بود.

با توجه به اینکه فولیکول های مو در ناحیه اهدا کننده، برای هر فرد تعداد خاصی است، این سوال مطرح می شود:

با در نظر گرفتن تعداد مساوی گرافت ها؛ در کدام دسته از بیماران، تکنیک Fue نسبت به Fut ارجحیت دارد؟

روش پیوند مو fue برای برخی از بیماران و به طور خاص برای گروه های زیر سودمند است:

 • افرادی که به گرافت موی کمی نیاز دارند: مانند کسانی که می خواهند فقط سطح کوچکی از تاسی را پوشش دهند که در اثر ریزش مو ایجاد نشده است.
 • افرادی که به کاشت ریش، ابرو‌ها و یا پلک‌ها نیاز دارند: در این بیماران گرافت های فولیکولی به صورت تکی جدا می شود تا ماندگاری آن را افزایش دهد.
 • افرادی که باید به سرعت به فعالیت جسمانی سخت، ورزش و یا کار سنگین باز گردند؛ مانند ورزش‌کاران حرفه‌ای: در این بیماران، حرکات شدید و گسترده احتمال گسترش شکاف جراحی Fut را افزایش می‌دهد.
 • افرادی که پوست سرشان هیچ گونه حرکتی ندارد و انجام Fut روی آن ها غیر ممکن است. در این موارد، روش Fue بسیار کارآمد خواهد بود و می‌توان 1000-1500 فولیکول مو را در میان موهای موجود جا داد، بدون اینکه ناحیه اهدا کننده کم پشت شود.
 • افرادی که نیاز دارند جای زخمی را که در اثر جراحی سابق کاشت مو، جراحی مغز و لیفت پوست صورت به وجود آمده، پوشش دهند.
 • افرادی که از تکنیکFut وحشت دارند.
 • افرادی که سابقه بیماری کلوئید یا بیماری های کلاژن (سندرم اهلرز دانلوس) دارند: در این موارد نادر، استفاده از تکنیک fue ریسک کم‌تری دارد.
 • افرادی که به طور کلی موهای سر خود را از دست داده اند و باید واحد فولیکولی قسمت های دیگری از بدن را به عنوان ناحیه اهدا کننده برای آن ها در نظر گرفت. در این افراد با تکنیک BHT می‌توان واحدهای فولیکولی را از قسمت‌هایی مثل سینه، کمر، بازوها، اندام‌ های تناسلی برای کاشت انتخاب کرد.

در مورد کاشت مو:

مراحل کاشت مو به روش FUE چگونه است؟

اگر مو در ناحیه اهدا کننده بیش از حد بلند باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد قبل از شروع درمان موی خود را کوتاه کنید. در مطب پزشک، بی حسی موضعی اعمال خواهد شد. در طول درمان، پزشک فولیکول های مو را از یک قسمت از بدن فرد (ناحیه اهدا دهنده) برداشته و با با برداشتن آنها با میکروسکوپی قوی آنها را برای پیوند آماده می کند و سپس فولیکول ها با دستگاهی به ناحیه طاس یا کم پشت بدن (ناحیه دریافت کننده) پیوند زده می شود.

در تکنیک Fue فولیکول های مو به صورت تک به تک و با استفاده از سیلندر پانچ 0.8-1 میلی متری از ناحیه اهدا کننده جدا می شود.

تکنیک کاشت موی Fue شامل دو مرحله است:

 • برش فولیکول های مو با جداسازی فولیکول ها از طریق پانچ کوچک
 • برداشت فولیکول های استخراج شده با استفاده از انبر

برش های استوانه ای از واحدهای فولیکولی که از ناحیه اهدا کننده جدا شده اند،  در محل مورد نظر قرار می گیرند. تمام جزییات فنی دیگر و مراحل جراحی پیوند مو با تکنیک fue مشابه روش fut است. در نتیجه، دو روش کاشت موی Fue و Fut، تنها در نحوه جدا کردن ایمپلنت ها از ناحیه اهدا کننده متفاوت هستند.

معمولا از موهای پشت سر به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده می شود چرا که تراکم این قسمت معمولا در اکثر بیماران بسیار خوب است و تعداد قابل توجهی از پیوند FUE بدون تغییر تراکم قابل مشاهده در موی قسمت اهدایی می تواند برداشته شود. از آنجایی که هیچ اسکار خطی و بخیه ای به جا نمی ماند، منطقه اهدا کننده در عرض چند روز بهبود خواهد یافت.

این روش معمولا چند ساعت طول می کشد، اما به طور کلی به تعداد پیوند های لازم برای شما بستگی دارد. شما پس از کاشت مو نیاز به بستری نخواهید داشت و می توانید به خانه بازگردید.

دوره نقاهت و مراقبت های پس از کاشت مو به روش FUE چگونه است؟

در حالی که این روش عوارض زیادی بر روی بدن فرد نمی گذارد، ممکن است بیمار بخواهد برای چند روز استراحت مرخصی بگیرد. معمولا بیماران از چند روز تا یک هفته بعد از عمل FUE در جمع حاضر نمی شوند. روند بهبودی سریع است، اما اکثر بیماران در مورد کوتاهی موهایشان نگران هستند زیرا موها باید در قسمت اهدا کننده کوتاه شده باشند. حدود 10 روز طول می کشد تا منطقه ی اهدایی به طور کامل بهبود پیدا کند.

فرد می تواند سه روز پس از جراحی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد، هرچند ممکن است برخی فعالیت ها مانند شنا برای او هنوز ممنوع باشد. پزشک در ابتدا دستورالعمل های خاصی برای شستشو بعد از کاشت مو و مراقبت بعد از کاشت مو، به فرد ارائه می دهد و مراجعه کننده باید برای اطمینان از دستیابی به بهترین نتیجه این دستورالعمل ها را رعایت کند. معمولا شما می توانید پس از چند روز بانداژ را از سر خود بردارید.

نتایج کاشت مو FUE از چه زمانی نتایج قابل رویت است؟

اگر جراحی به خوبی پیش رفته باشد، کاشت مو ظاهری طبیعی و خط رویش موی ترمیم شده ای را موجب می شود، اما رشد موهای جدید طول می کشد. برخی افراد بعد از سه ماه رشد موی خود را می بینند، در حالی که برای برخی افراد می تواند نه ماه یا بیشتر طول بکشد تا رشد قابل توجهی را شاهد باشند.

در یک قاعده کلی، انتظار می رود در طول 5 ماه حدود 50٪ رشد موهای پیوند شده ، در طول 8 ماه 80٪ رشد و نتیجه نهایی در 12-24 ماه دیده شود.

ماندگاری نتایج کاشت مو FUE چقدر است؟

پیوند مو به ایجاد خط رویش و الگوی رشد مو به طور دائمی و ظاهری طبیعی کمک می کند. موهای شما بعد از پیوند کم پشت و دوباره تاس نخواهد شد.

عوارض کاشت مو به روش FUE چیست؟

عوارض کاشت مو به روش FUE، عبارتند از ورم، سفت شدن محل کاشت مو و درد در آن ناحیه، خارش، بی حسی پوست سر، رشد موهای زیرپوستی و پوسته پوسته شدن قسمت های تحت درمان. همچنین همانند دیگر روش ها، بدون مراقبت های مناسب همیشه خطر کمی برای ابتلا به عفونت وجود دارد. قبل از اینکه موهای شما شروع به رشد دوباره کند، به طور موقت پس از پیوند ممکن است موها نازک باشد که مساله ای عادی است. دیگر عوارض جانبی احتمالی شامل بروز اسکار، کیست، خونریزی و ورم است. در موارد بسیار نادر ممکن است پوست سر، فولیکول پیوند زده شده را پس بزند و یا زخم ایجاد شود.

سعی کنید جراحی متخصص و با تجربه در کاشت مو را انتخاب کنید تا احتمال بروز این چنین عوارض جانبی را کاهش یابد.

 

مزایا و معایب کاشت مو به روش FUE چیست؟

مزایا معایب

تکنیک fue برای افرادی مفید است که باید سریع بهبود یابند و فعالیت‌های فیزیکی سخت، ورزش یا کار سنگین خود را ادامه دهند مانند: ورزشکاران حرفه‌ای و ژیمناستیک کارها

در این افراد، فعالیت های و حرکات زیاد شانس کشیدگی زخم حاصل از جراحی Fut را افزایش می دهد. اگر آن ها نتوانند دوارن نقاهت 15-20 روزه تکنیک Fut را بگذرانند، می توانند روش Fue که دوران نقاهت 5-7 روزه دارد را امتحان کنند

نرخ بقای گرافت ها بین 75 تا 85% است

 

جای زخم به صورت افقی در ناحیه اهدا کننده باقی نمی ماند. میکرو اسکارهای دایره ای شکل ایجاد شده در این تکنیک نیز، با بلند شدن موها به اندازه 5-6 میلی متر پوشیده می شوند.

زمانی که فرد موهای خود را کوتاه تر از 5 میلی متر کند؛ میکرو اسکارهای ایجاد شده در ناحیه اهدا کننده آشکار می شوند. از هر نقطه ای که فولیکول مو جدا شده است علامتی سفید رنگ به جای گذاشته است.

هیچ بخیه استفاده نمی‌شود و منطقه اهدا کننده در عرض ۷ تا ۱۰ روز بدون نیاز به بخیه بهبود خواهد یافت.

در هر جلسه از Fue تعدادی محدودی کاشت انجام می گیرد. متخصص ترین و معروفترین جراحان از سرتاسر دنیا معتقدند که نسبت بقا در هر جلسه از 1200-1500 واحد فولیکولی تجاوز نمی کند. پس اگر به 3000-4000 واحد فولیکولی نیاز دارید باید آن در 2-3 روز متوالی انجام دهید.

بیماران معتقدند که روش fue ملایم‌ تر است، و درد کمتری طی ۵ تا ۱۰ روز اول ایجاد می کند. البته پارامتر درد، ذهنی است و هدایت مطالعات برای تایید گزارش‌ بیماران پیچیده است.

در جلسات طولانی، که بیش از  ۲۰۰۰ - ۳۰۰۰ واحد فولیکولی کاشت می شود (این کار توسط بسیاری از کلینیک‌ها در ترکیه، پاکستان و هند تبلیغ می گردد)، زمان جراحی بسیار طولانی شده و خستگی بیمار را تشدید می‌کند و البته آسیب زیادی به ناحیه اهدا کننده وارد می کند.

سایر روش های پیوند مو کدام ها هستند؟

ممکن است بخواهید گزینه های دیگری برای درمان ریزش مو خود را در نظر بگیرید که بعضی از آنها غیر جراحی و برخی دیگر تهاجمی تر هستند.

سیستم ARTAS:

 روشی رباتیک برای کاشت موها به صورت غیر جراحی است که ظاهر طبیعی قسمت اهدا کننده را حفظ می کند.

کاشت مو به روش FUT یا برداشت نواری:

 

 روش کاشت مو به روش FUT که معمولا در افرادی که مایل به داشتن موی بلند هستند استفاده می شود. در طی این روش یک نوار از پوست سر، شامل تعداد زیادی فولیکول، برداشته می شود. معمولا پوست از پشت سر گرفته می شود و در نتیجه باعث ایجاد اسکار خطی می شود.

نئوگرافت (NeoGraft):

روشی غیر جراحی، شبیه به روش FUE است که از یک دستگاه دستی برای برداشت فولیکول ها از قسمت اهدا کننده استفاده می کند و آنها را در قسمت های کم پشت پوند می زنند.

 

برای مطالعه در مورد درمان های ریزش مو به صفحه ریزش مو مراجعه فرمایید.