هر چیزی که باید در مورد الکتروکوتر بدانید

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

الکتروکوتری روشی است که در آن جریانی مستقیم یا متناوب از الکترود عبور می کند و منجر به تولید گرما می شود. به وسیله الکترود داغ می توان بافت زنده یا سایر بافت های موردنظر را نابود کرد. الکتروکوتری در شاخه های بسیاری از پزشکی از جمله پوست، چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک و اورولوژی کاربرد دارد.

الکتروکوتری چیست؟

الکتروکوتری که کوتری حرارتی نیز به آن گفته می شود روشی است که در آن جریانی مستقیم یا متناوب از الکترود عبور می کند و منجر به تولید گرما می شود. وقتی که الکترود داغ می شود با آن می توان بافت زنده یا سایر بافت های موردنظر را نابود کرد. الکتروکوتری را می توان در انواع شاخه های پزشکی و روش های جراحی های کوچک مانند جراحی های پوستی، چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک و اورولوژی استفاده کرد.

الکتروکوتری خال

جریان برق ایجاد شده در الکتروکوتری از بدن بیمار عبور نمی کند بنابراین این روش برای بیمارانی که در بدن آنها ابزارهای الکتریکی مثل ضربان ساز قلب و محرک های مغزی و ... کارگذاری شده است، بی خطر است.

در عوض، در روش پرکاربرد الکتروسرجری که در آن جریان الکتریکی با فرکانس بالا از بدن بیمار عبور می کند تا با آن بتوان تخریب انواع بافت را انجام داد. الکتروسرجری انواع مختلفی دارد از جمله: الکتروکواگولیشن ، الکتروفولگوریشن، الکترودسیکیشن و الکتروسکشن. روش الکتروسرجری موجب تولید امواج الکترومغناطیس می شود که بدین معناست که در دستگاه های پزشکی ایمپلنت شده در بدن اختلال ایجاد می کند.

بنابراین الکتروسرجری و الکتروکوتری یکی نیستند ولی گاهی به اشتباه از الکتروسرجری به جای الکتروکوتری استفاده می کنند. همچنین برخلاف ابزارهای الکتروسرجری، دستگاه روش الکتروکوتری باید در محیط مرطوب و خیس استفاده شود.

به طور کلی می توان از الکتروکوتری برای انجام کارهای زیر استفاده کرد:

 • جلوگیری یا بند آوردن خون ریزی بعد از جراحی یا در طول آن
 • برداشت زائده های غیرعادی
 • جلوگیری از بروز عفونت

کاربردهای الکتروکوتری

الکتروکوتری یکی از روش های بی خطر و موثر در از بین بردن زائده های پوستی و تومور است اما این روش درمانی در پزشکی کاربردهای بسیاری دارد که در زیر به طور کامل توضیح داده شده است.

 • جراحی

یک جراح ممکن است از این روش برای بریدن بافت های نرم هنگام جراحی استفاده کند تا بتواند به قسمت های مورد نظر در جراحی دست یابد. استفاده از الکتروکوتری به جراح این اجازه را می دهد که خون ریزی رگ های خونی را متوقف کند. بستن رگ های خونی مانع از دست رفتن خون و تمیز ماندن محل جراحی می شود. 

 • برداشت تومور

از این روش گاهی اوقات برای برداشتن بافت های رشد کننده غیرعادی همانند تومور استفاده می شود. الکتروکوتری برای برداشتن تومورهای موجود در نواحی حساس همانند مغز که دسترسی به آن ها مشکل است، استفاده می شود.

 • درمان مشکلات بینی

اگر شما به طور مکرر خون دماغ می شوید، ممکن است به دلیل رگ های خونی سطحی در بینی شما باشد.

 • برداشتن زگیل و زائده پوستی

این روش معمولا برای درمان زگیل تناسلی یا زگیل هایی در سایر نواحی بدن استفاده می شود. سایر زائده های پوستی که با الکتروکوتری قابل برداشت هستند عبارتند از انواع خال، گوشت اضافه و اسکین تگ ها، کراتوز سبورئیک، مولوسکوم(زگیل آبکی)، وروکا ولگاریس، آنژیوما کوچک. برداشت این نوع زگیل ها و زائده های پوستی کوچک معمولا در یک جلسه ی درمانی سرپایی انجام می گیرد. در گاهی اوقات برای برداشتن زائده از کورت نیز همراه با الکتروکوتر استفاده می شود.

در صورتی که درمای الکتروکوتری را بالاتر ببریم می توان زائده های پوستی ضخیم تر مانند موارد زیر را از بین برد:

 • سباسئوس هایپرپلازی
 • پیوژنیک گرانولوما
 • هِموستاز یا همان متوقف کردن خونریزی رگ حین جراحی

سایر کاربردهای الکتروکوتری به شرح زیر است:

 • وازکتومی
 • انسداد پانکتال (در سندروم خشکی چشم)

3 تفاوت الکتروسرجری و الکتروکوتری

شاید لغت های الکتروکوتری و الکتروسرجری گیج کننده باشند و بسیاری از افراد به اشتباه از آن استفاده کنند. اما در واقع این دو روش کاملا از هم متفاوت هستند و کاربردهای متفاوتی دارند.

در این بخش می خواهیم به بررسی دقیق تر این تفاوت ها بپردازیم:

 • در روش الکتروسرجری، جریان الکتریکی از بافت عبور می کند. جریان الکتریسته ای که مورد استفاده قرار می گیرد نوعی از جریان متناوب است که در تولید امواج رادیویی نیز کاربرد دارد و معمولا فرکانس بالایی دارد. در اثر تماس الکترود سرد با بافت گرما ایجاد می شود.
 • الکتروکوتری از جریان الکتریکی برای گرمادهی به سیم فلزی استفاده می کند که سپس به بافت هدف برای سوختن یا انعقاد موضع یا بافت اعمال می شود. این روش موجب عبور جریان از بافت نمی شود و کار مستقیما توسط الکترود داغ انجام می گیرد و بافت را نابود می کند. به همین دلیل از الکتروکوتری برای درمان مواضع سطحی استفاده می شود.
 • یکی دیگر از تفاوت های بدیهی الکتروکوتری و الکتروسرجری نوع دستگاه آنها است. دستگاه الکتروکوتری معمولا کوچک و جمع و جور است که باتری خور است ولی دستگاه الکتروسرجری دستگاهی تخصصی است که امواح رادیویی تولید می کند.

دستگاه الکتروکوتر

مراقبت ها و نکات لازم قبل از درمان با روش الکتروکوتری

آمادگی خاصی برای این روش درمانی وجود ندارد. در صورت خون ریزی شدید، ممکن است پزشک از شما برای بررسی کم خونی یا مشکلات انعقاد خون، آزمایش خون بگیرد. خون دماغ شدن مکرر یکی از نمونه های خون ریزی شدید است.

چند روز قبل از جراحی، ممکن است پزشک به شما توصیه کند از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده نکنید. برای مثال داروهایی مانند:

 • آسپیرین
 • ایبوپروفن
 • وارفارین

پزشک به شما توصیه خواهد کرد شب قبل از عمل بعد از نیمه شب چیزی نخورید یا ننوشید. هم چنین باید تا حد امکان روز جراحی تان سیگار نکشید.

درمان با الکتروکوتر چگونه و در کجا انجام می شود؟

هرچند بسیاری از روش های درمان با الکتروکوتر یک عمل سرپایی و کوچک است، اما یک روش خاص درمانی می باشد. پزشک باید در مورد تمامی مراحل درمان، فواید، مخاطرات و سایر گزینه های درمانی با شما صحبت کند و رضایت نامه ای قبل از شروع درمان از شما گرفته شود. همچنین سابقه پزشکی بیمار باید بررسی شود تا در حین عمل مشکلی رخ ندهد.

نوع بی حسی

برای شما بی حسی موضعی با لیدوکائین 1%یا بیهوشی عمومی بر اساس نوع و شدت جراحی تجویز می شود. البته در جراحی های سرپایی ممکن است از لیدوکائین با اپینفرین برای منقبض کردن رگ از 15 دقیقه قبل از جراحی استفاده کرد. گاهی اوقات نیز از نیتروژن مایع برای بی حسی موضعی استفاده می شود.

جراحی آنژیوما و انواع زائده های عروقی پوست

برای برداشتن این نوع زائده های پوستی از تکنیک خاصی به نام pinpoint cautery استفاده می شود که مراحل انجام آن به شرح زیر است:

زائده مورد نظر با محلول های ضدعفونی کننده غیرالکلی تمیز می شود. معمولا برای این جراحی نیازی به بی حسی نیست. رگ تغذیه کننده با قراردادن و فشاردادن یک صفحه شیشه ای کوچک مشخص و یک سری نازک و ظریف بر روی دستگاه الکتروکوتری قرار داده می شود. سری سرد برای کمتر از یک دقیقه روی زائده قرار گرفته و جریان الکتریکی اعمال می شود. حدودا پس از 10 روز زخم و پوسته از محل درمان ریخته و پوست صاف و بدون زائده می شود.

جراحی خال و زگیل پوستی با الکتروکوتر

درمان این نوع زائده ها به روش زیر انجام می گیرد:

زائده موردنظر را ضدعفونی و بی حس می کنند. سری الکترود با زائده تماس داده و موجب مرگ بافت یا همان نکروز می شود. زائده ممکن است پس از 10 روز خود بخود بیفتد یا برای کندن آن از کورت استفاده شود. تا جایی که زائده صاف باشد و برجستگی بر روی پوست نداشته باشد روش الکتروکوتری را ادامه می دهند.

جراحی انسداد غدد اشکی

برای درمان انسداد غدد اشکی و خشکی چشم، موضع ضد عفونی و تمیز می شود و سپس لیدوکائین برای بی حسی مورد استفاده قرار می گیرد. الکترود مناسب بر روی پانکتوم اشکی قرار می گیرد تا زمانی که بافت اطراف پانکتال به رنگ سفید درآید.(10 تا 14 ثانیه) در آخر پماد آنتی بیوتیک بر روی موضع مالیده می شود.

بعد از اتمام عمل باید زخم های سطحی و کوچک را روزانه تمیز کرد و آن را با ژل پترولیوم چرب نگه داشت. همچنین زخم را با بانداژ پوشاند تا با جایی در تماس نباشد. اگر زخم عمیق باشد پزشک آن را بخیه می زند و پانسمان می کند. همچنین برای 2 روز از پانسمان های سفت استفاده می شود تا به محل مورد نظر فشار وارد کند و احتمال بروز خونریزی را کاهش دهد.

قبل و بعد خال برداری با الکتروکوتر

عوارض و خطرات ناشی از درمان با الکتروکوتر چیست؟

این درمان عوارض کمی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون ریزی خفیف
 • سوختگی
 • عفونت. معمولا پزشکان برای کاهش خطر بروز عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کنند.
 • درد یا ناراحتی خفیف. برای کاهش درد ممکن است مسکن تجویز شود.

عوارض داروی بیهوشی

در مواردی که در جراحی با الکتروکوتری از بیهوشی عمومی استفاده می شود، احتمال بروز عوارضی در رابطه با داروی بیهوشی وجود دارد. بیشتر افراد سالم مشکلی با بیهوشی عمومی ندارند، هرچند عوارض اندک طولانی مدتی در استفاده از داروهای بیهوشی وجود دارد. این عوارض به میزان زیادی به سلامت عمومی و نوع درمانی که می خواهید انجام دهید بستگی دارد.

برخی از عواملی که ممکن است احتمال بروز عوارض داروی بیهوشی را افزایش دهند، شامل:

 • بیماری های مرتبط با شش، کبد یا قلب
 • داشتن پیشینه ی خانوادگی در زمینه ی حساسیت به داروی بیهوشی
 • وقفه ی تنفسی در خواب
 • چاقی
 • حساسیت به غذا یا دارو
 • استفاده از الکل
 • سیگار کشیدن

اگر شما شرایط ذکر شده در بالا را دارید و یا سن شما بالا است، ممکن است در معرض عوارض بیهوشی مانند موارد زیر قرار می گیرید:

 • حمله ی قلبی
 • عفونت شش همانند برونشیت یا ذات الریه
 • سکته
 • حواس پرتی موقتی
 • مرگ

پس از درمان زگیل با الکتروکوتری، در صورت داشتن علائمی مانند موارد زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 • اگر در محل درمان شده درد شدید، ورم، قرمزی و ترشحات زیادی دیدید که همگی علائم عفونت هستند.
 • پوست اطراف زگیل درمان شده قرمز و گرم است.
 • زگیل درمان شده از بین نرفته است یا بیشتر شده است.

کسانی که به روش الکتروکوتری درمان شده اند چه انتظاراتی باید داشته باشند؟

درمان با الکتروکوتر

درمان با الکتروکوتر اگر هنگام جراحی یا بعد از آن استفاده می شود می تواند به خوبی از خونریزی جلوگیری کند. در این حالت بعد از عمل ممکن است با ورم یا قرمزی و اندکی درد مواجه شوید. بر اساس نوع عمل انجام شده، احتمال ایجاد اسکار و زخم وجود دارد.

در هنگام درمان زگیل یا تومور، زائده های پوستی رشد کننده غیرعادی به طور کامل برداشته می شود. گرمایی که از دستگاه زده می شود باید محل مورد نظر را کاملا ببندد. معمولا در این درمان نیازی به بخیه نیست.

دوران نقاهت بعد از عمل به اندازه ی محل درمان شده و مقدار بافت برداشته شده بستگی دارد. بهبودی کامل بین دو تا چهار هفته طول می کشد. اگر ناحیه ی بزرگی از بافت درمان شده باشد، ممکن است دوره نقاهت طولانی تر شود.