سابسیژن و درمان انواع جای زخم ها و جای جوش ها

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

جزئی

روش سابسیژن یکی از بهترین درمان ها برای از بین بردن اسکارهای فرورفته و گود شده است که توسط سوزن های مخصوصی که وارد پوست می شوند، انجام می شود. لبه های تیز سوزن رشته های فیبروتیک که باعث متصل شدن اسکار به لایه های زیرین پوست شده است را پاره می کند.

سابسیژن چیست و عملکرد آن چگونه است؟

سابسیژن یک روش جراحی کوچک است که برای درمان جای اسکارهای فرورفته و چین و چروک استفاده می شود. به جای زخم و جای جوش اصطلاحا اسکار گفته می شود. عمل سابسیژن با وارد کردن سوزن مخصوصی به پوست از طریق سوراخی کوچک در سطح پوست انجام می شود.

از لبه های تیز سوزن برای شکستن رشته های فیبروتیک که باعث متصل شدن اسکار به لایه های زیرین پوست شده است، استفاده می شود. اصطلاح سابسیژن مخفف عبارت جراحی زیرپوستی بدون برش (subcutaneous incisionless surgery ) است.

آزاد شدن رشته های فیبروتیک و تولید کلاژن جدید، منجر به بهبود ظاهر اسکار می شود. عمل سابسیژن یک عمل ساده است که به صورت سرپایی انجام شود و معمولا درد آن قابل تحمل است. تصمیم بر انجام این عمل بستگی به نوع، شدت و عمق جای زخم، محل درمان، ترجیح بیمار و انتظارات او از درمان و تجربه ی پزشک بستگی دارد.

 

چه مواردی برای درمان با این روش مناسب می باشند؟

سابسیژن پوست

 • بهبود اسکار فرو رفته ناشی از آکنه، آبله مرغان، و یا جای زخم های جراحی
 • اصلاح فرورفتگی های ناشی از پیوند پوست
 • بهبود چین و چروک روی پوست
 • درمان سلولیت

تقسیم بندی انواع اسکار آکنه یا جای جوش

به منظور مقایسه وضیعت جای جوش قبل و بعد از درمان، شدت جای جوش را می توان با استفاده از سیستم رتبه بندی اسکار آکنه (گودمن و بارون)، ارزیابی کرد. در این سیستم، اسکار آکنه به 4 دسته تقسیم بندی می شود:

 1. اسکار ماکولار

اسکار ماکولار می تواند اسکار صاف قرمز رنگ، رنگدانه دار(قهوه ای) یا بی رنگ (سفید) باشد. این اسکارها مانند موارد دیگر، برجستگی یا شکل ناهماهنگ ندارند، ولی رنگی هستند.

 1. اسکارهای آتروفیک یا هیپرتروفیک خفیف

اسکار آتروفیک (نازک) یا هیپرتروفیک (ضخیم) ممکن است از فاصله ی 50 سانتی متر و بیشتر دیده نشوند و به طور کامل توسط آرایش در بانوان و یا سایه عادی ریش در مردان یا با موهای بدن پوشیده شوند.

 1. اسکارهای آتروفیک یا هیپرتروفیک متوسط

اسکارهای آتروفیک یا هیپرتروفیک متوسط ممکن است از فاصله ی 50 سانتی متر یا بیشتر قابل مشاهده باشند و توسط آرایش در بانوان و یا با سایه ای که ریش در مردان بر روی جای جوش می اندازد یا با موهای بدن، به راحتی قابل پوشاندن نیستند. هم چنین اگر اسکار، آتروفیک باشد، در صورتیکه پوست با دست کشیده شود، به راحتی صاف می شوند.

 1. اسکارهای آتروفیک یا هیپرتروفیک شدید

اسکارهای آتروفیک و هیپرتروفیک شدید از فاصله های بیش از 50 سانتیمتر دیده می شوند و به راحتی توسط آرایش یا سایه طبیعی موهای ریش در مردان یا موهای بدن پوشیده نمی شوند. هم چنین نمی توان با کشیدن پوست آن ها را مسطح کرد.

چگونه سابسیژن باعث درمان اسکار آکنه می شود؟

اسکارهای عمیق آکنه با استفاده از سوزن مخصوصی، آزاد شده و به بالا کشیده می شوند. از این سوزن مخصوص برای شکستن بافت اسکاری که پوست را به داخل می کشد، استفاده می کنند. درمان آکنه به روش سابسیژن در کلینیک انجام می شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

در حقیقت، عوامل متعددی باعث بهبود جای جوش می شوند. حرکت مکانیکی سوزن و آزاد سازی بافت اسکار باعث ایجاد لکه های خونی در زیر پوست می شود. رگ های خونی که هنگام سابسیژن پاره شده اند، باعث جمع شدن خون در زیر ناحیه تحت درمان می شوند.

سابسیژن برای جای جوش

این لخته ی خون مانع از به هم پیوستگی دوباره ی اسکارها و رشد مجدد آنها می شود. همچنین خون، دارای فاکتورهای رشدی است که برای فرآیند بهبودی لازم است. در این شرایط محیطی برای تولید دوباره ی کلاژن و بهبود تدریجی ظاهر اسکارها فراهم می شود. سابسیژن تقریبا برای تمامی انواع اسکارها قابل انجام است.

مراحل انجام سابسیژن چگونه است؟

مراحل سابسیژن

مراحل انجام روش سابسیژن به شرح زیر است:

 • ناحیه ی مورد نظر را برای پاک کردن آلودگی ها و مواد آرایشی، تمیز می کنند.
 • دور جای جوش ممکن است با ماژیک جراحی علامت گذاری شود، نور را نیز تنظیم می کنند تا عمق اسکار را بهتر ببینند.
 • بی حسی موضعی نیز اعمال می شود.
 • بسته به تشخیص پزشک از سوزن مخصوصی برای سابسیژن استفاده می شود. برای مثال سوزن تیز، سوزن نوکور و میکرو کانولای کُند.
 • بعد از تزریق بی حسی، سوزن یا کانولا جهت پاره کردن بافت های اسکار به زیر پوست هدایت می شود و در يک حرکت بادبزنی مانند به سمت جلو و عقب حرکت داده می شود. ممکن است احساس کنده شدن چیزی زیر پوست را داشته باشید، چراکه سوزن، بافت های اسکاری که پوست را به پایین کشیده را پاره می کند.
 • به محض اتمام روند درمان، برای کاهش ورم و خون ریزی، به ناحیه فشار وارد می شود. همچنین پماد آنتی بیوتیک موضعی برای جلوگیری از عفونت و بهبود اسکار مالیده می شود.

بعضی از اسکارهای آکنه فقط زیر تابش نور زاویه دار دیده می شوند. به همین خاطر برخی متخصصین سابسیژن را زیر تابش نور برای انجام دقیق تر سابسیژن و نتایج بهتر در بهبود اسکار آکنه انجام می دهند.

مراقبت های بعد از سابسیژن چیست؟

ممکن است پزشک موارد زیر را بعنوان مراقبت های لازم بعد از سابسیژن به شما توصیه نماید.

بلافاصله بعد از عمل سابسیژن:

 • برای جلوگیری و کاهش بروز خونریزی، یخ همراه با فشار در محل درمان اعمال می شود.
 • می توان از آرایش برای پوشش نقاط کبود شده استفاده کرد.
 • بعضی از پزشکان، مصرف آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهاب را برای بیماران خود تجویز می کنند.

تعداد و شدت سابسیژن در جلسه ی اول باید محدود باشد تا پاسخ بیمار به درمان مشخص شود.

چند جلسه سابسیژن برای درمان اسکار نیاز است؟

عکس سابسیژن

توانایی تولید کلاژن در افراد مختلف متفاوت است. تعداد جلسات درمانی هر فرد به نوع اسکار، محل آن، شدت فرورفتگی و شدت درمان بستگی دارد. برای اسکارهای متوسط به طور معمول سه تا شش جلسه کافی می باشد. به طور متوسط توصیه می شود فاصله ی زمانی بین جلسات یک ماه باشد.

بعد از اولین جلسه ی درمانی باید شاهد نتایج خوبی باشید. بسته به نوع اسکار و عمق آن، شاید به جلسات درمانی بیشتری برای رسیدن به نتایج دلخواه تان نیاز باشد.

عوارض سابسیژن چیست؟

عوارض سابسیژن عبارتند از:

 • ایجاد هماتوم به علت خون ریزی (ایجاد هماتوم کوچک، طبیعی است)
 • بروز درد یا حساسیت در محل درمان
 • ایجاد اسکار هیپرتروفیک (پنج تا ده درصد) یا اسکار کلوئید، که معمولا در پوست اطراف چشم، بین ابروها، دور و بالای لب ایجاد می شود.
 • بروز عفونت که معمولا به شکل کورَک و تاول چرکی دیده می شود.
 • بروز هایپرپیگمنتاسیون
 • آسیب به عصب یا رگ های خونی، که بیشتر در قسمت های فک پایین، شقیقه ها و کنار گوش ایجاد می شود.

چگونه می توان فهمید که این روش برای درمان جای جوش یا جای زخم شما مناسب است؟

مهم ترین اقدام برای درمان اسکار آکنه، شناسایی نوع اسکار یا جای جوش است. اسکار آکنه فرورفته ( اسکار رولینگ) همینطور جای جوش های چسبیده به سطح زیرین و فرورفته به سابسیژن نیاز دارند.

اگر هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن، گودی یا فرو رفتگی های کوچکی روی پوست خود می بینید، این بدین معناست که اسکار روی پوست شما به لایه های زیرین بافت پوست مانند لایه ی ماهیچه ای متصل شده است. لیزرها و یا حتی دستگاه های میکرونیدلینگ عمیق نیز نمی توانند به لایه های عمیق پوست نفوذ کنند. بنابراین برای درمان اسکارهای فرورفته و گود شده به چیزی فراتر از لیزر درمانی، مانند روش سابسیژن نیاز دارید.

ترکیب سابسیژن با سایر درمان ها برای دستیابی به نتایج بهتر

 1. درمان اسکار آکنه با سابسیژن و تکنیک خون اتولوگ

این روش اولین بار بیست سال پیش به وجود آمد. شامل سابسیژن و استفاده از خون به دست آمده از فرد می باشد. خون فرد مانع از شکل گیری دوباره ی زخم می شود. یکی از معایب این روش ایجاد برآمدگی است.

 1. درمان اسکار آکنه با سابسیژن همراه با پیوند پوست

این روش شامل ایجاد یک برش کوچک در محل اسکار گود شده می باشد. این شکاف به نوبه خود باعث آزاد شدن و قطع ارتباط زخم با لایه زیرینش خواهد شد. در مرحله بعد با استفاده از لیزر CO2، مقداری پوست از ناحیه پشت گوش فرد برداشته شده، سپس در محل اسکار قرار داده می شود.

این روش برای درمان اسکارهای عمیق  همانند اسکار آکنه آتروفیک بسیار مناسب است. هر چند از معایب آن، می توان به ایجاد گرانولوم در ده درصد موارد اشاره کرد. امروزه درمان اسکار آکنه با پیوند پوست به همراه سابسیژن به ندرت استفاده می شود.

 1. ترکیب سابسیژن با پی آر پی برای درمان اسکار

این روش شامل تزریق پی آر پی پس از روش سابسیژن است. PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت حاوی مقادیر بسیار زیادی فاکتور رشد و سایتوکین می‌باشد که از خون فرد گرفته شده است. این روش تا حد زیادی به تکنیک تلفیقی سابسیژن و تزریق خون (روش اول) شباهت دارد. از آن جایی که ویسکوزیته پلاسمای غنی از پلاکت، کمتر از خون است، در نتیجه عوارض جانبی این روش هم به مراتب کمتر از تکنیک سابسیژن و تزریق خون خواهد بود.

این تکنیک روشی خوب است؛ با این حال، مطالعات بیشتری برای بهبود اثربخشی ترکیب سابسیژن و PRP در زمینه درمان اسکار آکنه مورد نیاز است.

 1. درمان اسکار آکنه با ترکیب سابسیژن و آر اف

سابسیژن رادیوفرکانسی شامل یک سوزن ساده است که امواج آر اف (گرمای رادیوفرکانسی) منتشر می کند. گرمای ناشی از آر اف، به تحریک کلاژنسازی برای بهبود اسکار کمک می کند. در این روش، کمی احتمال برای ایجاد سوختگی وجود دارد، از این رو، این درمان باید توسط یک متخصص اسکار انجام شود.

 1. ترکیب سابسیژن و تزریق ژل برای درمان اسکار

تزریق ژل به تنهایی به عنوان درمانی برای اسکار استفاده نمی شود. سابسیژن به تنهایی نتایج دائمی دارد، درحالی که ژل ها در نهایت یک یا دو سال ماندگاری دارند. فیلر یا ژل باعث تحریک تولید کلاژن می شود. پزشک معمولا مقدار کمی از ژل، یعنی 0.05 میلی لیتر را درون اسکار ها قرار می دهد. این فیلرها به عنوان جداکننده عمل می کنند تا مانع از شکل گیری و رشد مجدد اسکار شوند.

سه نوع فیلری که معمولا به همراه سابسیژن به کاربرده می شوند عبارتند از:

 • هیالورونیک اسید مانند ژوویدرم و رستیلان
 • پلی دئوکسی ریبونوکلئوتید
 • کلسیم هیدروکسی آپاتیت مانند رادیسه

بهبودی بعد از سابسیژن چقدر طول می کشد؟

بلافاصله پس از درمان، مقداری قرمزی و ورم وجود دارد که بهبودی آن 2 تا 3 روز طول می کشد. درد پس از درمان بسیار کم است. مقداری کبودی نیز ایجاد می شود و بسته به روند بهبودی و نوع پوست ممکن است 2 تا 10 روز طول بکشد. نتایج حاصل از درمان اسکار با سابسیژن بسیار وابسته به پزشک درمانگر است.

عکس سابسیژن جای جوش

درمان زود هنگام اسکار آکنه به معنای رسیدن به نتیجه ی بهتر است. اکثر افراد یک یا دو درجه بهبودی اسکار را بعد از شش ماه، مشاهده می کنند. معمولا بهبود اسکار 3 تا 6 ماه بعد از انجام سابسیژن ادامه می یابد.

هزینه ی درمان جای جوش با سابسیژن چقدر است؟

هزینه ی درمان اسکار آکنه با سابسیژن معمولا متفاوت است و عواملی که در زیر ذکر شده اند، می توانند بر روی هزینه تاثیر گذارند:

 • پیچیدگی / وسعت اسکار آکنه. برای مثال نواحی بزرگ با زخم های عمیق هزینه ی بیشتری دارند.
 • استفاده از تکنیک های تخصصی برای مثال درما اسکوپت میکرو کنولا
 • تجربه ی پزشک. عکس های قبل و بعد از درمان با سابسیژن مراجعین پزشک خود را بررسی کنید.
 • استفاده از مواد بهبود دهنده یا ژل های هیالورونیک اسید یا کلسیوم هیدروکسی آپاتیت.

این روش برای چه کسانی مناسب نیست؟

استفاده از درمان سابسیژن در موارد زیر مناسب نیست:

 • بیمارانی که سابقه ابتلا به اسکارهای هیپرتروفیک یا کلوئیدی دارند.
 • بیمارانی که در حال حاضر یا اخیرا (در عرض 12 ماه گذشته) رتینوئید خوراکی (مانند اسیترتین، ایزوترتینوئین) مصرف کرده اند.
 • خونریزی یا اختلالات لخته شدن خون دارند.
 •  عفونت باکتریایی یا ویروسی فعال دارند.

چه پزشکی می تواند آکنه را با سابسیژن درمان کند؟

هر پزشک متخصص پوست یا متخصص عمل های زیبایی در بهبود اسکار آکنه به روش سابسیژن متخصص نیست. باید فرد متخصصی را پیدا کنید که روش سابسیژن یکی از تخصصی ترین کارهایی باشد که او انجام می دهد.

تصاویر قبل و بعد مراجعین پزشک را ببینید تا نسبت به نتایج سابسیژن دید کافی به دست آورید.