جراحی اسلیو معده چگونه باعث لاغری می شود؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

دارد 

دوره نقاهت

1 تا 2 ماه

جراحی اسلیو معده به روش لاپاروسکوپی، با ایجاد چند برش کوچک در قسمت بالایی معده انجام می شود. در این تکنیک حجم زیادی از معده برداشته می شود و در نهایت معده ای لوله ای شکل با فرمی عمودی با انحنایی کمتر برای فرد باقی می ماند. اسلیو معده برای افراد بسیار چاق مناسب است.

چاقی و نیاز به عمل کوچک کردن معده

در چند دهه اخیر مشکل چاقی و اضافه وزن در سراسر جهان به صورت اپیدمیک در حال شیوع و گسترش است، تا جاییکه جمعیت بسیار زیادی از ساکنین کره زمین را درگیر خود کرده و رسیدن به تناسب اندام معضلی است که همواره ذهن افراد چاق را به خود مشغول نموده است.

داشتن اندامی زیبا نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود بلکه ریسک ابتلا به بیماری های خطرناکی نظیر چربی، دیابت، بیماری های قلبی و فشارخون را کاهش می دهد. دستیابی به اندامی ایده آل و لاغری در افراد چاق آرزویی است که همواره برای رسیدن به آن در حال تلاش و تکاپواند.

برخی به ورزش و رژیم غذایی روی می آورند و تا حدودی به اهداف خود می رسند اما برای افراد مبتلا به چاقی های مفرط و کشنده این راه بسیار دشوار و طاقت فرساست. افرادی هستند که عمل های جراحی را انتخاب می نمایند و ریسک آنها را به جان می خرند تا از این معضل رها شوند.

در این مقاله شما با عمل اسلیو معده یا گاسترکتومی آستینی آشنا می شوید. ابزاری بسیار قدرتمند و روشی پیشرو در کاهش وزن که استرس اضافه وزن و افزایش کالری بعد از صرف غذا را برای همیشه از بین می برد.

پیشینه جراحی اسلیو معده

در واقع جراحی گاستروکتومی آستینی تکامل یافته روش های دیگر جراحی است و خود به تنهایی و به صورت واحد دارای پیشینه ای خاص نیست. ریشه های این روش به گاستروپلاستی عمودی باز می گردد. روشی که با کاهش حجم معده به کمک ایجاد یک کیسه کوچک در ابتدای معده باعث کاهش وزن می شود. جراحی گاسترکتومی آستینی برای اولین بار در سال 1988 به کمک تکنیک جراحی باز با هدف درمان چاقی کشنده به دنیای پزشکی معرفی گردید.

در اواخر دهه 1990 برای اولین بار از تکنیک لاپاراسکوپی برای انجام این جراحی استفاده شد و در اوایل سال 2000 به عنوان یک روش درمان چاقی با ریسک بالا در دنیا شناخته گردید. با توجه به ریسک بالای این روش در ابتدا جراحی در دو مرحله انجام می شد.

در واقع عمل برداشتن معده و لوله ای کردن آن در مرحله اول صورت می گرفت. با گذشت زمان بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند به شکلی بسیار مناسب وزن خود را از دست دادند تا جاییکه دیگر پزشکان مرحله دوم را حذف نموده و خود اسلیو را به عنوان عمل اصلی انتخاب کردند.

عمل اسلیو معده چیست؟

می توان از عمل اسلیو معده یا گاسترکتومی آستینی لاپاراسکوپی یه عنوان یکی از محبوب ترین درمان ها برای از بین بردن معضل چاقی نام برد. یک جراحی ساده که با روش لاپاروسکوپی و ایجاد چند برش کوچک در قسمت بالایی معده انجام می شود. در این تکنیک حدود 80 درصد از قسمت منحنی شکل  معده به نام فوندوس تا قسمت اتصالش به مری برداشته شده و در نهایت معده ای لوله ای شکل با فرمی عمودی با انحنایی کمتر برای فرد باقی می ماند.

گرچه بیمار در این روش بیشتر حجم معده اش را از دست می دهد اما آناتومی آن با تغییرروبرو نشده و ساختار طبیعی اش همراه با اتصالات آن نظیر آنتروم، پیلور و تحریک عصب واگ در جای خود باقی می مانند. از این رو بیمار در جذب غذا دچار مشکل نخواهد شد.

البته کاهش وزن در این روش تنها به محدود کردن حجم معده ختم نمی شود بلکه به حذف اکثر سلول های تولید کننده هورمون گرلین در فوندونس معده نیز مرتبط می باشد، هورمونی که با احساس گرسنگی ارتباطی مستقیم دارد. پس در این روش علاوه بر کاهش اشتها با کاهش چشمگیر حجم معده برای پذیرش غذا روبرو خواهید شد. گرچه جذب غذا در این روش تحت تاثیر قرار نمی گیرد اما فرد در دریافت ویتامین هایی نظیر (B12) و آهن دچار مشکل می شود و می بایست از مکمل های غذایی در طولانی مدت استفاده نماید.

در حین جراحی، شکم به طور موقت با گاز دی اکسید کربن به منظور ایجاد فضای لازم برای عمل پر می شود و بیمار در حالت بیهوشی عمومی قرار دارد. بعد از واردسازی گاز دی اکسید کربن، میله لاپاراسکوپی از طریق حفره ای کوچک به داخل شکم فرستاده می شود.

در این روش تغییرات آناتومی بسیار محدود است و عملکرد گوارشی  بدون تغییر باقی می ماند. جراحی به کمک ابزارهای ساده انجام می شود و به دلیل عدم وجود اجسام خارجی در معده نسبت به دیگر جراحی ها نظیر (Roux-en-Y) و بای پس معده، کم ریسک تر می باشد. در این متد جراحی، اندازه معده به صورت دائمی کاهش می باید و حجم تقریبی آن از 1500 میلی لیتر به 200 میلی لیتر کاهش می یابد.

در بیمارانی که از چربی کبد رنج می برند یا دارای چربی زیاد در ناحیه شکم هستند به دلیل عدم وجود دید کافی پزشک، جراحی به صورت دو مرحله ای انجام می شود.  

انواع جراحی های اسلیو

جراحی گاستروکتومی آستینی به دو صورت گشاد و تنگ انجام می شود. عمل گشاد به افراد با شاخص بدنی 30 تا 35 و عمل تنگ به افراد با شاخص بدنی 35 تا 40 توصیه می شود. در جراحی گشاد حدوداً 60 درصد از معده و در عمل تنگ  80 درصد از معده بیمار برداشته می شود.

تست بعد از عمل به کمک اشعه ایکس:

بعد از جراحی، انجام این تست به منظور بررسی معده و روده و عدم وجود نشتی و یا انسداد ضروری است. در این روش بیمار می بایست مایعی را بنوشد تا پزشک موفق به مشاهده عبور آن از معده و روده به کمک اشعه ایکس شود. انجام این مرحله ضروری است و بدون تایید آن امکان صرف غذا و نوشیدنی برای فرد وجود ندارد.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

صرف غذا و نوشیدنی قبل از تایید تست بلع به هیچ وجه امکان پذیر نیست. این رژیم غذایی در چهار فاز ارائه می شود.

فاز اول:

مدت زمان انجام رژیم فاز اول حدودا یک هفته پس از جراحی است. در طول این زمان فرد تنها مایعات شفاف می نوشد، مصرف مایعات کمک شایانی به روند بهبودی و کاهش علائم بعد از جراحی نظیر تهوع و استفراغ می شود. مایعات مصرفی در این مرحله شامل نوشیدنی های کافئین دار نظیر چای و قهوه، نوشیدنی های شیرین نظیر آب میوه، نوشیدنی های گازدار و سودا می باشد. البته در کنار این نوشیدنی ها صرف ژله، آبگوشت، چای و بستنی یخی بدون شکر مجاز است.

فاز دوم:

فاز دوم رژیم یک تا ده روز بعد از جراحی قابل اجراست، در این مرحله بیمار بیشتر احساس گرسنگی می کند و می تواند 20 گرم پروتئین که شامل نصف فنجان سوپ های سبک، سوپ خانگی، پودینگ بدون قند، بستنی بدون چربی، ماست بدون چربی و نودل را مصرف نماید. در پایان هفته دوم و آغاز هفته سوم صرف غذاهای سنگین تر به استثنای غذاهای چرب و پرشکر ممانعتی ندارد.

در این هفته 60 تا 80 گرم پروتئین مصرفی را می بایست در برنامه روزانه قرار دارد و از غذاهایی غنی از پروتئین نظیر ماست یونانی، پوره سیب زمینی شیرین، کنسرو ماهی و زرده تخم مرغ استفاده نمود. لطفا توجه داشته باشبد که در هر وعده غذایی نباید بیش از نصف فنجان مایعات را گنجاند و غذاها می بایست به صورت پوره ای استفاده شوند.

 فاز سوم:

انتقال به فاز سوم رژیم از طریق اضافه نمودن غذاهای نرم و غنی نظیر نان، تخم مرغ، سبزیجات خام، پاستا، برنج، ماهی، پنیر کم چرب، املت، سبزیجات بخار پز و سوپ امکان پذیر خواهد بود. البته نوشیدن شیک پروتئین، محدود نمودن کافئین به یک یا دو فنجان و هیدراته نمودن بدن به اندازه کافی نباید فراموش شود. مصرف پروتئین مصرفی در این مرحله 60 تا 80 گرم خواهد بود.

فاز چهارم:

فاز چهارم رژیم حدود 4 هفته بعد از جراحی آغاز می شود و فرد می تواند از غذاهای جامد به جای پوره استفاده نماید. مقدار پروتئین مصرفی در این مرحله بین 60 تا 80 گرم می باشد. بیمار در این مرحله می تواند تلاش خود را برای کاهش وزن آغاز نماید و از مصرف مواد غذایی با کالری بالا نظیر دسرها، غذاهای سرخ کردنی، تنقلات شیرین و نان سفید خودداری کند. مصرف سینه مرغ، بوقلمون، ماهی، سبزیجات و گوشت بدون چربی در این مرحله توصیه می شود.

عمل اسلیو معده برای چه کسی مناسب است؟

به طور کلی انجام عمل اسلیو معده کمک شایانی به کاهش وزن و از بین بردن ریسک ابتلا به بیماری هایی پرخطر نظیر بیماری های قلبی، کلسترول بالا، فشار خون، آپنه (انسداد تنفس در هنگام خواب)، دیابت نوع دوم، سکته مغذی و ناباروری می کند.

البته در مرحله اول جراحی پیشنهاد نمی شود و حتما تلاش کافی و لازم برای بهبود رژیم غذایی و عادت های ورزشی قبل از جراحی می بایست انجام شود. به طور کلی انجام این عمل به افراد 30 تا 34 ساله با شاخص توده بدنی بین 35 تا 39.9 و مبتلا به چاقی کشنده پیشنهاد می شود.

بطور مشخص تر، افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و با مشکلاتی جدی در این زمینه روبرو هستند و سلامتیشان در معرض خطر می باشد. البته تغییرات دائمی شیوه زندگی و نظارت بر تغذیه، رفتار و عارضه های پزشکی نباید فراموش شود و بیش از هر روشی دیگر در برنامه افراد چاق قرار گیرد.

در واقع هر جراح قبل از پذیرش بیمار برای عمل ابتدا وی را به ایجاد تغییرات صحیح در راستای رژیم غذایی و ورزش به مدت شش ماه ترغیب می نماید. فعالیت هایی که برای موفقیت آمیز بودن عمل جراحی ضروری هستند و انجام جراحی اسلیو معده بدون انجام آنها بی فایده خواهد بود.

آمادگی های قبل از جراحی اسلیو معده

در ابتدا بیمار می بایست برنامه های غذایی خود را با 3 وعده منظم متشکل از غذاها با قند پایین تنظیم نماید و از نوشیدن آب با وعده های غذایی، نوشیدنی ها و آبمیوه های شیرین و تنقلات اجتناب کند. انجام این رژریم غذایی برای دسترسی بهتر جراح به معده ضروری است.

تمام این برنامه های غذایی با کمک و پشتیبانی متخصصین غذایی با هدف کاهش خطرات احتمالی جراحی تنظیم و گردآوری می شوند. البته انجام آزمایشات لازم و بررسی شرایط سلامتی کلی بیمار برای بیهوشی یک ماه قبل از جراحی ضروری است.

انجام جراحی بدون گرفتن رژیم کبدی میسر نخواهد بود و بیمار می بایست حداقل 2 هفته از این رژیم پیروی نماید.  قبل از عمل، تمام شرایط بیمار توسط تیم مجرب جراحی، متخصص تغذیه و روانشناس ارزیابی می شود و تصمیمات لازم توسط آنها برای مناسب بودن فرد به عنوان گزینه ای ایمن برای جراحی به کمک انجام یک سری آزمایشات و سونوگرافی ها سنجیده خواهد شد. 

مزایای عمل جراحی اسلیو معده

در این روش سرعت کاهش وزن روندی بسیار سریع دارد و فقط مقداری از سرعت کاهش وزن در بای پس معده کمتر است در حالیکه ریسک جراحی در اسلیو معده بسیار پایین تر است و دریچه پیلور از بین نمی رود. این دریچه به عنوان بخشی از معده، معده را به دوازدهه متصل می کند و در برابر خروج موادی که به معده وارد شده اند، مقاومت می نماید.

از این رو ریسک ابتلا به سندروم دامپینگ در بیمار کاهش می یابد. انجام جراحی اسلیو معده کمک شایانی به درمان و کاهش ریسک ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت نوع دوم، فشار خون بالا، آپنه خواب (قطع تنفس در هنگام خواب)، کلسترول بالا و تخمدان پلی کیستیک می کند. در روش اسلیو به دلیل کم اشتهایی فرد، کاهش وزن بسیار راحت و بدون هیچ آسیب روحی صورت می گیرد.

معایب و عوارض عمل جراحی اسلیو معده

همانند دیگر جراحی های بزرگ، عمل اسلیو نیز خطرات بالقوه زیادی را در کوتاه مدت و بلند مدت در پی دارد. خطراتی نظیر خونریزی، عفونت، واکنش های ناشی از عوارض جانبی بیهوشی، آمبولی، ایجاد مشکلات ریوی و تنفسی که ممکن است در چند روز اول جراحی رخ دهند و مشکلاتی نظیر انسداد دستگاه گوارش، زخم معده، رفلاکس معده، قند خون پایین، تهوع و استفراغ و در مواردی بسیار نادر، مرگ که در بلند مدت مشاهده می شوند.

به طور کلی از هر 20 بیمار فقط 1 نفر با خطرات جدی این جراحی روبرو می شوند. این خطرات در افراد با شاخص توده بدنی بالاتر بیشتر مشاهده می شود.

  • 10 درصد افراد بعد از جراحی اسلیو دچار رفلاکس معده و مری می شوند، اما این مشکلات تنها چند ماه با بیمار همراه است و در اکثر موارد حل می شود.

البته در مواردی نادر انجام عمل لاپاراسکوپی امکان پذیر نیست و جراح مجبور به انجام جراحی باز می شود. (موردی که حتما قبل از عمل با بیمار در میان گذاشته می شود.)

جهت آشنایی با روش های حذف چربی های موضعی، فرم دهی و پیکر تراشی به صفحه زیر مراجعه نمایید.

میزان کاهش وزن و تاثیر جراحی اسلیو

بعد از انجام این جراحی فرد 65 درصد وزن اضافی خود را از دست می دهد و به وزن ایده آلش نسبت به قد خود می رسد. تغییراتی مثبت که توانایی های افراد را در انجام فعالیت های ورزشی بهبود می بخشد، سطح انرژری را بالا برده و منجر به کاهش دردهای عضلانی می شود.

کاهش وزن بعد از جراحی

به طور کلی فرد در شش ماه تا یکسال بعد از جراحی، حدود دو سوم وزن اضافی خود را از دست می دهد. کاهش بقیه اضافه وزن مستلزم رعایت دستورالعمل های زیر خواهد بود:

  • انجام فعالیت های ورزشی حداقل 4 بار در روز به مدت یکساعت
  • اجتناب از نوشیدن نوشیدنی های الکلی و پرکالری
  • محدود کردن وعده های غذایی به دو تا سه بار در روز

به طور کلی جراحان بسیاری معتقدند که جراحی اسلیو مستلزم تغییر سبک زندگی و تعهد به رفتارهای سالم غذایی است.

مراقبت های بعد از جراحی

اولین و مهم ترین امر در مبحث مراقبت های بعد از جراحی به 5 ساعت اول آن بازمیگردد. زمانی بسیار مهم  که برای کاهش خطر لخته شدن خون، بیمار می بایست حتی برای چند قدم هم شده پیاده روی کند. بسته به شرایط جسمانی بیماری، فرد را بین 1 تا 3 روز در بیمارستان بستری می کنند.

صرف هر نوشیدنی قبل از انجام تست بلع ممنوع است و بعد از انجام تست مصرف جرعه ای آب برای جلوگیری از دی هیدراته شدن بدن ممانعتی ندارد. احساس درد در ناحیه روده ای و یبوست بعد از یک هفته از انجام جراحی طبیعی است و با مصرف دارو کمی التیام می یابد.

از استحمام با آب خیلی داغ در 3 هفته اول جراحی و بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید. انجام فعالیت های کاری بین 2 تا 4 هفته بعد از جراحی میسر خواهد بود. مصرف منظم دارو برای کاهش مشکلات معده را به هیچ وجه نباید فراموش کرد. در صورت افزایش درد، ابتلا به تب و لرز، عفونت بخیه ها، احساس تهوع و عدم توانایی در بلع حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.