نحوه تاثیر ماینوکسیدیل و فیناستراید چگونه است؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

ماینوکسیدیل و فیناستراید داروهایی برای درمان ریزش مو هستند که آزمایشات زیادی درمورد اثربخشی آنها صورت گرفته است. ماینوکسیدیل برای زنان و مردان مستقیماً در نواحی مورد نظر، در قالب محلول استفاده می شود. اما فیناستراید به صورت قرص و فقط برای مردان قابل استفاده است.

ماینوکسیدیل و فیناستراید دو دارویی هستند که در حال حاضر درمان تایید شده برای ریزش مو می باشند. در طول سالها آزمایشات زیادی بر روی این دو دارو انجام گرفته و داده های بسیار زیادی درمورد عوارض و خطرات آنها جمع آوری شده است. ماینوکسیدیل مستقیماً در نواحی مورد نظر، در قالب محلول استفاده می شود.

نحوه تاثیر ماینوکسیدیل دقیقاً مشخص نیست، اما ممکن است شامل بهبود جریان خون برای فولیکول های مو باشد. فیناستراید به شکل قرص مصرف می شود و تأثیر خاصی روی آنزیمی به نام آلفا-ریداکتاز دارد. این آنزیم می تواند میزان زیادی هورمون DHT تولید کرده و باعث ریزش مو شود.

ماینوکسیدیل و فیناستراید چیست؟

هر دوی این داروها، داروهایی هستند که در حال حاضر از نظر پزشکی، درمان های اثبات شده برای ریزش مو بوده و به طور تصادفی کشف شده اند.

شرکت هایی که این محصولات را به بازار عرضه می کنند، اقدام به انجام آزمایش های بالینی لازم برای صدور مجوز پزشکی برای درمان ریزش مو کردند و اثبات کردند که این داروها برای درمان ریزش مو ایمن و مؤثر هستند.

اگر قصد درمان ریزش مو با استفاده از این داروها را در نظر دارید، اطلاعات زیر به شما اطلاعات کلی از این دو دارو به شما می دهد. نحوه مصرف و موارد استفاده دارو باید توسط پزشک و براساس نیاز فرد مشخص شود. پس بهتر است سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل و فیناستراید

نحوه تاثیر ماینوکسیدیل چگونه است؟

برای اثر ماینوکسیدیل، این دارو به طور مستقیم در نواحی مورد نظر به شکل محلول استفاده می شود. خواص ماینوکسیدیل تاثیر مستقیمی بر هورمون های فرد که مسئول آلوپسی آندروژنیک (الگوی مردانه طاسی) هستند، ندارد و دقیقا مشخص نیست که اثر ماینوکسیدیل چگونه است. اما ممکن است فواید ماینوکسیدیل از طریق بهبود جریان خون برای فولیکول های مو باشد.

نحوه تاثیر فیناستراید چگونه است؟

این درمان در فرم قرص در نظر گرفته شده است و تأثیر ویژه ای بر آنزیمی به نام آلفا رداکتاز دارد.

دو نوع اصلی از این آنزیم وجود دارد. یکی در غدد چربی پوست و دیگری در فولیکول های مو و همچنین در بافت غده پروستات یافت می شود. مردانی که دارای سطوح بالایی از این آنزیم ها هستند، به ویژه در فولیکول های مویشان، احتمال گسترش طاسی سرشان زیاد است و همچنین بیشتر در معرض بزرگ شدن غده پروستات هستند.

در مورد روش های کاشت مو بیشتر بدانید:

عوارض ماینوکسیدیل چیست؟

آزمایشات زیادی بر روی هر دو دارو یعنی ماینوکسیدیل و فیناستراید انجام گرفته است و هر دو در دوزهای بالا برای درمان سایر عارضه ها مورد استفاده قرار گرفته اند، بنابراین اطلاعات ایمنی زیادی در مورد آنها جمع آوری شده است.

قطره ماینوکسیدیل
استفاده از ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو از اوایل دهه 1990 استفاده شده است. عوارض ماینوکسیدیل در دراز مدت شامل تحریک پوست سر در حدود 6٪ از استفاده کنندگان، سردرد و خارش گزارش شده است. خطرات جدی تر ماینوکسیدیل هر چند نادرند، عبارتند از: سرگیجه و کاهش فشار خون.

عوارض فیناستراید چیست؟

فیناستراید از دهه 1980 برای درمان مشکلات پروستات در مردان با دوز 5 میلی گرم استفاده شده است. بنابراین عوارض قرص فیناستراید به خوبی شناخته شده و اگر چه تنها 1 میلی گرم برای درمان ریزش مو توصیه می شود، اثرات ناخواسته هنوز هم می تواند شامل کاهش میل جنسی، مشکل در نعوظ و کاهش میزان تولید اسپرم شود. این موارد در کمتر از 2٪ از بیماران مصرف کننده این دارو اتفاق می افتد. این عوارض جانبی با توقف دارو از بین رفته و همچنین در بسیاری از مردان که درمان را ادامه دادند، در نهایت ناپدید می شود.

در صورت استفاده متداول از این دارو، در ارتباط با مصرف فیناستراید، مشکلات زیر نیز گزارش شده است: واکنش های آلرژیک شامل خارش، کهیر و ورم لب ها و صورت، مشکلاتی در ارتباط با انزال، حساسیت و ورم پستان و درد بیضه.

فیناستراید می تواند بر روی آزمایش خونی به نام PSA (آنتی ژن مخصوص پروستات) که برای غربالگری سرطان پروستات انجام می شود، تأثیرگذار باشد. در صورتی که بیماران این آزمایش را به هنگام مصرف این دارو انجام داده اند باید پزشک خود را مطلع نمایند.

شواهد پزشکی تاثیر ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل به صورت محلول های 2 تا 5 درصد موجود است که می توان بدون نسخه از داروخانه خریداری کرد.

در یکی از تحقیقات نشان داده شد که استفاده مستقیم ماینوکسیدیل 2٪ روی پوست سر، بصورت دو بار در روز، باعث تحریک قدرت رشد مو در 26٪ از مردان در سنین 18-49 سال، می شود. در بیماران زن میزان موفقیت کمی بالاتر بود.

میزان واکنش رویش مو به محلول با قدرت 5٪ هم در مردان و هم در زنان بالاتر است، اگرچه در حال حاضر، فقط محلول با قدرت 2٪ برای استفاده زنان مورد تایید است.

ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد تا اثر دارو مشاهده شود و هر دو محلول 2 و 5 درصد، در افرادی که در اوایلِ ریزش مو قرار داشته و دارای ریزش موی کمی هستند، بسیار موثرتر می باشند.

لذا استفاده اولیه از ماینوکسیدیل برای جلوگیری از گسترش نواحی کوچک طاسی توصیه می شود.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که ماینوکسیدیل عموما در بهبود نواحی مرکزی پوست سر نسبت به نواحی جلوی سر بیشتر موثر است. مانوکسیدیل گاهی اوقات توسط متخصص، برای بهبود خواص، با سایر مواد ترکیب می شود.

حتما بخوانید: سایر درمان های ریزش مو

شواهد پزشکی تاثیر فیناستراید

فیناستراید که فقط برای استفاده مردان تجویز می شود، به صورت قرص مصرف می شود. تولید کننده این دارو ادعا می کند که نتایج زیر بر اساس 2 سال مطالعه روی مردانی که یک قرص در روز مصرف کرده اند، به دست آمده است:

  • 5 نفر از 6 مرد، میزان موهایی را که داشتند حفظ کردند: یعنی در طول دو سال ریزش مو را تجربه نکردند.
  • بخشی از موهای2 نفر از 3 نفر مرد مجدداً رشد کرد.      
  • بهبود موهای 80% از این موارد، توسط پزشک تایید شد.

با این حال، هیچ شواهدی وجود نداشت که این دارو تاثیری بر پس روی خط مو در شقیقه داشته باشد.

فیناستراید

ممکن است چند ماه یا حتی یک سال طول بکشد، تا تأثیرات این ماده مشاهده شود.

با مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید، پس از یک سال اگر هیچ تأثیری مشاهده نگردد، بعید است از این به بعد نیز تاثیری داشته باشد. همچنین، در صورتی که در اثر استفاده از فیناستراید نتیجه ای بدست آمد، باید برای جلوگیری از ریزش موی مجدد، استفاده از این محصول را ادامه دهید.