عمل جراحی تای پلاستی یا لیفت ران چیست؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

1 تا 2 هفته

لیفت ران با جراحی عملی است که در آن جراح پلاستیک پوست اضافی و آویزان ران را به همراه چربی های اضافی آن برمیدارد. عمل لیفت ران معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. به دلیل برش های بزرگ جراحی لیفتینگ ران، زخم های بزرگی نیز وجود خواهد داشت.

لیفت ران یا تای پلاستی به‌منظور حذف میزان زیادی از پوست و چربی در ران‌ها و هیپ طراحی‌شده است. عمل لیفت ران معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. ماهیت این عمل، برش هایی طولانی و به ناچار اسکارهای بزرگی را موجب می‌شود. بخش‌های بیضوی از پوست و چربی زیرین آن از ناحیه ران برداشته می شود.

پوست و بافت باقی مانده به منظور صاف و سفت شدن کشیده می‌شوند. اگرچه اغلب این عمل با لیپوساکشن همراه است، اما هدف اولیه آن سفت کردن پوست و بافت‌های عمقی است. طول اسکار بستگی به میزان پوست اضافی فرد دارد و اسکارها ممکن است در داخل و خارج ران ها امتداد یابند. در زمان فرآیند بهبودی، درد و ناراحتی بسیار زیادی وجود خواهد داشت، اما این مشکل می تواند به طور مؤثری با مسکن ها کنترل شود. به طورکلی بهبودی دو هفته یا بیشتر به طول می انجامد.

لیفت ران چیست؟

لیفت ران یا عمل جراحی زیبایی ران بخشی از عمل جراحی زیبایی پیکرتراشی یا فرم دهی بدن است که به منظور حذف میزان زیادی از پوست و چربی ران و لگن طراحی‌شده است.

اگر در حال بررسی عمل لیفت ران هستید، این مقاله می تواند اطلاعات کلی در مورد این روش به شما بدهد. البته شرایط بیمار و نظر جراح نیز باید درنظر گرفته شود. بهتر است سوالات خود را از جراح پلاستیک بپرسید.

مراحل عمل لیفت ران چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین جلسه ملاقات با جراح، انتظارات خود را کاملا دقیق برای او شرح دهید و پس از انجام بررسی های دقیق جراح به شما خواهد گفت که آیا عمل لیفتینگ ران برای شما مناسب است یا خیر. این مرحله از پروسه عمل جراحی بسیار مهم است. تمامی سوالات خود را از جراح خود بپرسید و تا وقتی که تمامی جوانب جراحی را در نظر نگرفته اید تصمیم به انجام عمل لیفت ران نگیرید.

گاهی اوقات ممکن است انجام لیپوساکشن به تنهایی برای رسیدن به نتایج دلخواه شما کافی باشد، یا شاید روش های پیچیده تری مانند لیفت پایین تنه برای شما مناسب تر باشد. به همین دلیل است که باید در اولین ملاقات درباره­ تمامی نگرانی‌ها و انتظاراتتان با جراح صحبت کنید.

سوابق پزشکی شما نیز بایستی بررسی شود تا اطمینان حاصل گردد که عمل لیفتینگ ران برای شما خطری ندارد. در آخر از شما درخواست می‌شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که شما مزایا و خطرات مرتبط با لیفت ران را متوجه شده‌اید.

گاهی اوقات جراحان برای مقایسه نتیجه عمل از بیماران خود عکس می گیرند.

بیهوشی

عمل لیفت ران معمولا تحت بیهوشی کامل انجام می شود. لطفا در نظر داشته باشید که بیهوشی کامل، نسبت به بی حسی موضعی، خطرات بیشتری برای سلامتی دارد. این مساله، پیش از این که تصمیمی در مورد بیهوشی گرفته شود، باید به طور کامل و واضح توسط جراح توضیح داده شود.

عمل جراحی

اگر تصمیم به لیفت ران دارید، این عمل می تواند در یک کلینیک جراحی انجام گیرد، اما بیشتر جراحان و بیماران، بیمارستان را ترجیح می دهند، تا اینکه یک شب بتوانند بستری شوند.

عمل لیفت رانها، بسته به وسعت عمل و اینکه آیا روش های دیگری نیز مانند لیپوساکشن نیاز است یا خیر، معمولا 2 الی 3 ساعت طول می کشد.

عمل لیفت رانها نیازمند برش های طولانی می باشد و در نتیجه، اسکارهای طولانی غیر قابل اجتناب می باشند. طول اسکارها به میزان پوست اضافی شما بستگی دارد.

بسته به جراح و وسعت عمل لیفت ران، اسکارها می توانند به قسمت های بیرونی و درونی ران گسترش یابند. در حد امکان، این اسکارها در قسمت هایی قرار می گیرند که بتوانند زیر خط بیکینی پنهان شوند.

قسمت های افتاده ی پوست و چربی زیر آن، از ناحیه ی ران برداشته می شوند. بافت و پوست باقی مانده کشیده می شوند، تا اثر صاف تر و سفت تر به دست آید. اگرچه اغلب این عمل با لیپوساکشن همراه است، اما هدف اولیه آن سفت کردن پوست و بافت‌های عمقی است. پس از لیفت ران، پانسمان انجام شده و لوله های موقتی در ناحیه ی جراحی شده قرار می گیرند تا مایعات اضافی را از این ناحیه تخلیه کنند. سپس بانداژ های محکمِ کِشی برای محافظت از این ناحیه به کار می روند.

دوره نقاهت عمل لیفت ران چقدر است؟

بسته به وسعت عمل، شما پس از یک روز یا بیشتر از بیمارستان مرخص می شوید.

دوره نقاهت معمولا دو هفته یا بیشتر طول می کشد، و پس از حدود 4 تا 6 هفته می توانید ورزش های سنگین را از سر گیرید.

عوارض لیفت ران چیست؟

میزان قابل توجهی درد و ناراحتی طی فرآیند بهبود پس از جراحی زیبایی ران وجود دارد، اما معمولا می توان به طور موثری توسط مسکن ها کنترل نمود.

پس از جراحی، کبودی ایجاد شده و ممکن است به قسمت های پایین تر پاها پخش شود. ورم نیز می تواند میزان قابل توجهی ایجاد شود و از بین رفتن آن می تواند سه تا چهار ماه طول بکشد. همچنین ممکن است بی حسی در پوست اطراف ران احساس کنید و ممکن است بازگشت حس چندین ماه طول بکشد.

مانند تمام روش های جراحی، همیشه امکان بروز عوارض وجود دارد ولی نادر می باشند، این عوارض می تواند شامل عفونت، واکنش به بیهوشی، تجمع خون یا مایعات زیر پوست، آسیب به اعصاب، لخته های خونی و ظاهر غیر عادی یا نامتقارن ران ها پس از جراحی باشد.

گاهی اوقات، سیستم لنفاوی سطحی کشاله ی ران، طی جراحی لیفت ران، قطع می شود. اگر این مساله رخ دهد، ورم زیادی ممکن است اتفاق بیفتد که شاید چندین هفته طول بکشد تا کانال های لنفاوی مجددا شکل گیرند. این مشکل نادر بوده اما نیاز به صبوری  و درک دارد.

عمل جراحی، اسکاری دائمی ایجاد می کند. این اسکارها ممکن است طی سه تا شش ماه اول بهبودی، بدتر شوند، اما این مساله عادی است. انتظار داشته باشید که نه ماه تا یک سال طول بکشد تا اسکارها صاف شوند و رنگ آنها روشن تر شود. درحالی که هرگز به طور کامل محو نمی شوند، معمولا می توانند با استفاده از لباس زیر پنهان شوند.

با این حال، گاهی ایجاد اسکار بیش از حد، می تواند باعث شود که اسکارها وسیع تر و ضخیم تر شوند.

ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا دوباره احساسی مثل قبل داشته باشید. اگر شرایط فیزیکی بدن شما هنگام آغاز عمل جراحی خوب باشد، بهبود (ریکاوری) شما، نسبت به حالتی که اضافه وزن دارید، سریع تر انجام خواهد گرفت.

مراقبت های پس از لیفت ران چیست؟

پیروی دقیق از توصیه های جراح پس از عمل لیفت ران، بسیار مهم است.

توصیه های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اطمینان حاصل کنید کسی را دارید که شما را به خانه ببرد و حداقل به مدت دو روز پس از عمل از شما مراقبت کند.
  • استفاده از مسکن های تجویز شده در صورت نیاز
  • نیاز است پس از 5 تا 10 روز برای برداشتن لوله تخلیه جراحی و کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کنید.
  • به مدت 3 الی 4 هفته گن بدن پوشیده شود که به محافظت پوست کمک کند، به ویژه اگر لیپوساکشن انجام شده باشد.
  • نرمش سبک معمولا توصیه می شود، چرا که به روند بهبود کمک می کند و احتمال تشکیل لخته های خونی را کاهش می دهد، اما نباید ورزش های شدید انجام دهید. جراح زمان بازگشت به فعالیت های عادی را به شما توصیه خواهد کرد.

توجه داشته باشید درصورتی که علائم عفونت، خونریزی یا افزایش درد ناگهانی را تجربه کردید، فورا با پزشک جراح تماس بگیرید.

آیا برای عمل جراحی لیفت ران مناسب هستید؟

تا زمانی که سلامت عمومی خوبی داشته باشید و انتظارات واقعی از این روند درمانی داشته باشید موارد کمی وجود دارد که در صورت داشتن آن شرایط نباید عمل لیفت ران انجام دهید.

اگر مبتلا به التهاب رگ های خونی (فلِبیتیس) در هر یک از پاهای خود هستید، کاندید مناسب برای جراحی لیفت محسوب نمی شوید.

با این حال، لیفت ران گزینه ای برای کاهش وزن نمی باشد. در واقع، جراحان بسیاری، برای بیمارانی که 15 درصد نسبت به وزن نرمال، اضافه وزن دارند، راه حل جایگزین جراحی را پیشنهاد می کنند.

همچنین، اگر قصد کاهش وزن دارید، باید تا بعد از رسیدن به وزن ایده آل خود برای انجام این عمل منتظر بمانید. ممکن است برای حذف پوست اضافی، پس از کاهش وزن جراحی اضافی مورد نیاز باشد، که به معنای هدر رفتن پول صرف شده برای عمل لیفت قبلی است.

اگر پس از جراحی هایی که در گذشته داشته اید مشکلات بهبود زخم  را تجربه کرده اید یا مستعد اسکار کلوئید (قرمز و برجسته) هستید، جراح ممکن است عمل لیفت ران را به شما توصیه نکند و یا ممکن است به شما هشدار دهد که زخم های لیفت ران بسیار مشهود و برجسته خواهند بود.

خلاصه ی از توصیه های جراحی لیفت ران

فرد ایده آل برای جراحی لیفت ران یا جراحی زیبایی ران کسی است که مقدار زیادی پوست اضافه در اطراف ران ها و ناحیه هیپ دارد. شلی و افتادگی پوست، ممکن است نتیجه ی پوست ضعیف حاصل از روند عادی پیری، بارداری های متعدد، یا کاهش وزن قابل توجه باشد.

گاهی اوقات برای دستیابی به نتیجه ای بهتر، می توان از عمل لیپوساکشن و لیفت باسن همراه با لیفت ران کمک گرفت.

در عمل لیفتینگ ران علاوه بر زمان بهبود طولانی، زخم های بزرگ نیز یک ایراد بزرگ محسوب می شوند؛ با این حال، در دستان یک جراح ماهر، این عمل تا حدود زیادی می تواند ظاهر شل و آویزان ران ها را بهبود بخشد.

بسیار مهم است که به جراح با تجربه‌ای که قادر به انجام لیپوساکشن نیز است، دقیق توصیف کنید که دوست دارید بدنتان بعد از لیفت چطور به نظر بیاید. آن‌ها می توانند شما را  به‌طور مناسب ارزیابی کنند و مناسب‌ترین روش یا ترکیبی از روش ها را به شما توصیه کنند.

پیش‌بینی ماندگاری اثرات این عمل سخت است و به اینکه شما وزنتان را ثابت نگه‌دارید، بستگی دارد. اگر پس از لیفت ران اضافه وزن داشته باشید، پوستتان پس از جراحی دوباره کشیده خواهد شد و نتایج جراحی از بین خواهد رفت.