درمان واریس با آر اف چگونه انجام می شود؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

تا 1 هفته

روش درمان واریس با آر اف، رگ های واریسی را با گرم کردن و بستن آنها از بین می برد. این کار با بی حسی موضعی انجام می شود. انرژی آر اف با لوله ریزی به درون رگ واریسی یا رگ های عنکبوتی فرستاده می شود و آنها را درمان می کند.

حذف حرارتی رگ های واریسی، درمان واریسی خاصی است که تحت بی‌حسی موضعی، انرژی حرارتی به درون سیاهرگ انتقال داده می شوداین روش عبارت است از حرارت دادن به رگ به نحوی که رگ بسته شده و سلول‌های دیواره­ی رگ می‌میرند، بنابراین رگ هرگز نمی‌تواند دوباره باز شود. بر این اساس درمان قطعی واریس پا دیگر تنها یک آرزو نیست. زمانی که از لیزر به ‌عنوان منبع حرارت استفاده شود، این روش درمان لیزری، EVLA نامیده می‌شود.

پیشینه درمان واریس با RF یا رادیو فرکانس

درمان واریس پا با آر اف

در درمان واریس پا، می توان از انرژی لیزر یا آر اف RF استفاده کرد.

برخلاف رگ‌های عنکبوتی و یا رشته ای، رگ های واریسی در زیر پوست واقع‌شده اند و به رنگ پوست و یا سبز مایل به آبی و با بیش از 2 میلی‌متر قطر بوده و جدی‌تر از رگ‌های عنکبوتی هستند و می‌توانند دردناک باشند. رگ های واریسی نشانه ای از ایراد در گردش خون در پا هستند.

گزینه‌های متفاوتی برای درمان واریس پا وجود دارد. درمان سنتی، شامل بستن سیاهرگ‌های بیمار و درآوردن آنها از پا است. این عمل جراحی نیازمند به بیهوشی عمومی بوده و فرد را تا 6 هفته خانه‌نشین می کند. علاوه بر دردناک بودن، این روش همچنین منجر به رشد مجدد سیاهرگ‌ها شده و بسیاری از متخصصان آن را روشی منسوخ ‌شده می دانند. گزینه‌های دیگر شامل اسکلروتراپی با فوم است که ماده اسکلروسانت تزریق‌شده در سیاهرگ، موجب متلاشی شدن دیواره‌های رگ می‌شود.

اگر قصد درمان واریس پا با RF را دارید، اطلاعات زیر درک پایه‌ای از این روش به شما خواهد داد. این اطلاعات نمی‌تواند تمامی سؤالات شمارا پاسخ دهد چراکه به پزشک و فرد بستگی دارد. لطفاً از متخصص عروق درباره­ی هر چیزی که متوجه نمی‌شوید، سؤال بپرسید.

سیاهرگ‌های پا چگونه عمل می‌کنند و رگ واریسی چیست؟

سیاهرگ‌ها تنها یک وظیفه‌ دارند و آن‌هم برگرداندن خون به قلب است. تمام بافت‌های زنده نیاز به تأمین خون‌ دارند و مواد مغذی توسط سرخ رگ‌ها به بافت‌ها فرستاده می‌شود. زمانی که بافت‌ها، مواد مغذی را از خون دریافت کردند، مواد زائد به خون سیاهرگی فرستاده می‌شود.

واریسی شدن پا

 

بازگرداندن خون به قلب توسط دو سیستم سیاهرگی انجام می شود. سیستم بزرگ‌تر، سیستم «عمقی» نامیده می‌شود که در عضلات واقع‌شده و 90% خون را از پاها به سمت قلب پمپاژ می‌کنند. سیستم دوم، سیستم «سطحی» بوده و فقط وظیفه تخلیه خون از چربی و پوست را به عهده داشته و 10% باقیمانده خون را به قلب برمی گرداند.

به دلایل ژنتیکی، دریچه‌های درون سیاهرگ‌های سطحی بسیاری از افراد دچار مشکل می‌شود. در نتیجه خون در سیاهرگ‌ها به سمت مچ‌ها بازمی‌گردد و سبب گشادشدن سیاهرگ‌های سطحی شده و بدین ترتیب رگ های واریسی ایجاد می شوند.

درمان واریس پا با آر اف (RF) چیست؟

درمان واریس با آر اف (RF)، عبارت است از حرارت دادن به سیاهرگ توسط امواج رادیویی که باعث انقباض بافت در حین فرآیند حرارت دهی و بسته شدن سیاهرگ و مردن سلول‌های دیواره آن می شود که پس ‌از این فرآیند، سیاهرگ دیگر هرگز بازنخواهد شد.

طی این درمان، یک لوله بسیار بلند نازک بنام کاتتر (Catheter) طی کنترل با سونوگرافی به درون سیاهرگ فرستاده می‌شود. کاتتر معمولاً از سوراخی در زیر زانو به درون سیاهرگ فرستاده می‌شود. برخی مواقع بسته به آناتومی ممکن است محل ورود کاتتر متفاوت باشد.

بدلیل ایجاد حرارت طی درمان، از بی‌حسی موضعی در اطراف سیاهرگ استفاده شود.

انرژی امواج RF یا فرکانس رادیویی حرارت کافی برای انقباض پروتئین‌های دیواره سیاهرگ را تولید می‌کند که سبب بسته شدن سیاهرگ و مردن سلول‌های دیواره سیاهرگ می‌شود.

مراحل درمان واریس با رادیوفرکانسی (RF) چگونه است؟

تمامی بیماران مبتلا به واریس یا هرگونه علائم و نشانه‌های واریس، بایستی توسط متخصص عروق ارزیابی شوند تا تشخیص داده شود که مشکل از سیاهرگ است یا خیر. در صورت تأیید مشکل، بیمار باید تحت سونوگرافی قرار بگیرد.

اگر کارکرد سیاهرگ‌های عمقی عادی باشد، و در اصل واریس به علت رفلاکس در سیاهرگ‌های بدنه‌ای باشد، درمان درون وریدی با لیزر یا فرکانس رادیویی توصیه می‌شود.

نحوه درمان واریس پا با آر اف

تمامی سیاهرگ‌های سطحی، اگر خیلی بزرگ باشند با حذف کردن (فلِبوتومی)، و یا اگر کوچک‌تر باشند با اسکلروتراپی (اسکلروتراپی با فوم یا اسکلروتراپی با مایع) باید درمان شوند.

به‌منظور اطمینان از اینکه حذف با فرکانس رادیویی برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند سوابق پزشکی شما بررسی خواهد شد.

روش درمان واریس با آر اف

به منظور پر شدن سیاهرگ‌ها با خون، سر فرد در تخت بالا آورده می‌شود. بی‌حسی موضعی تزریق و سپس یک کاتتر (Catheter) درون سیاهرگ وارد شده و محل دقیق آن توسط سونوگرافی تنظیم می گردد.

سپس سر بیمار پایین برده می‌شود تا سیاهرگ کاملاً خالی شود. سپس فرکانس رادیویی روشن شده و بسته به نوع دستگاه مورد استفاده، سیاهرگ بسته می شود.

تشخیص بسته شدن سیاهرگ طی تصویربرداری با سونوگرافی انجام شده و اگر رگ کاملا بسته نشده باشد، اقدامات بعدی انجام می شود.

زمانی که سیاهرگ بسته شد، سیاهرگ‌های دیگری نیز که به درمان نیاز دارند می‌توانند به همان روش بسته شوند.

با توجه به اینکه برش های ایجاد شده بسیار کوچک هستند، به‌ هیچ‌ عنوان نیازی به استفاده از بخیه نیست.

حتما بخوانید:

دوره نقاهت پس از درمان واریس پا با رادیوفرکانسی چقدر است؟

این درمان یک عمل سرپایی است. ممکن است آن ناحیه تا چند روز احساس سوزش داشته باشد ولی بسیار نادر است که بیمار درد واقعی داشته باشد. برخی افراد، مخصوصاً لاغر اندام‌ها، بسیار حساس بوده و ممکن است کمی بیشتر احساس ناراحتی داشته باشند.

اکثر مردم در همان روز به صورت عادی راه می‌روند، روز بعد می توانند رانندگی کنند و در بین دو تا پنج روز پس از جراحی که زخم‌های کوچک التیام‌یافتند، می توانند حمام کنند. بسته به گستردگی سیاهرگ‌ها، اکثر افراد در بین یک تا سه هفته پس از درمان قادر به باشگاه رفتن و ورزش کردن خواهند بود. بسیار نادر است که بهبود بیش از این بازه‌ها به طول بینجامد.

با این‌حال باید به یاد داشت که چون سیاهرگ‌ها تخریب شده‌اند، ممکن است آن ناحیه به مدت ۳ تا ۶ ماه بعد نسبت به فشرده شدن حساس باشد.

عوارض درمان واریس با آر اف (RF) چیست؟

فیلم درمان واریس با آراف

کمی درد و کبودی و وجود زخم‌های کوچک عادی خواهد بود، اما در مقایسه با روش قدیمی درآوردن رگ، این زخم‌ها قابل صرف‌نظر بوده و در دستان یک جراح ماهر به‌ندرت پس از ۶ ماه قابل ‌دیدن خواهند بود.

احتمال عفونت زخم، ترومبوز سیاهرگ عمقی یا آمبولی ریه، هر چند بسیار کم، وجود دارد. به علت اینکه عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد، بیمار کاملاً قادر به تحرک بوده و ترومبوز سیاهرگ عمقی بسیار بعید است.

پس از عمل، کمی احساس بی‌حسی در پاها ممکن است وجود داشته باشد که معمولاً گذرا است. برای جراحانی که هنوز از بی‌هوشی عمومی یا آرام‌بخش استفاده می‌کنند احتمال بروز مشکل بیشتر است چراکه اگر عصبی دچار آسیب شد، بیمار نمی‌تواند آن‌ها را آگاه کند. این دلیل دیگری است که چرا جراحان حرفه‌ای سیاهرگ، سال‌های زیادی است که از بی‌هوشی عمومی یا آرام‌بخش استفاده نمی‌کنند.

اگر روش به درستی انجام‌شده باشد، سیاهرگ بایستی به‌صورت دائم تخریب ‌شده باشد. بااین‌حال، در برخی از عمل‌ها، ممکن است در تعداد کمی از بیماران همان رگ ها دوباره در آینده بازشده و نیاز به درمان مجدد داشته باشند.

بعدها ممکن است رگ های واریسی دیگری از سیاهرگ‌هایی که در روز درمان عادی بودند، ایجاد شوند.

مراقبت های بعد از درمان واریس پا با آر اف (RF) چیست؟

بسیار مهم است که پس از انجام عمل حذف با فرکانس رادیویی تا جای ممکن به توصیه متخصص خود عمل کنید تا کاملاً از مزایای درمان بهره‌مند شده و از بروز هرگونه عوارضی جلوگیری کنید.

توصیه پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اگر هرگونه ناراحتی داشتید، می‌توانید به مدت چند روز پس از درمان، از مسکن‌ها یا ضدالتهاب‌ها (ایبوبروفن یا پاراستامول) مصرف کنید.
  • تا زمان توصیه‌شده جوراب واریس بپوشید.
  • به مدت سه روز پس از درمان مرخصی استعلاجی بگیرید.
  • پس از درمان پیاده‌روی زیادی انجام دهید (به‌صورت ایده‌آل 5 کیلومتر در روز به مدت دو هفته)
  • تا زمانی که زخم‌های کوچکتان التیام نیافته یا حساسیت ها در محل انجام عمل برطرف نشده، از حمام داغ، جکوزی، سونا یا استخر پرهیز کنید.

آیا درمان واریس پا با آر اف برای شما مناسب است؟

درمان واریس پا با RF

  • درصورتی‌که باردار هستید نباید تحت این درمان قرار بگیرید و بسیاری از متخصصان، بیمارانی که در حال شیردهی هستند را درمان نمی‌کنند.
  • درصورتی‌که از قبل سابقه ترومبوز سیاهرگ عمقی (DVT) وجود داشته باشید، برای اطمینان از وضعیت سیاهرگ‌های عمقی نیاز به سونوگرافی است. اگر سیاهرگ عمقی به میزان چشمگیری گرفتگی داشته باشد، ممکن است درمان به روش حذف با فرکانس رادیویی قابل انجام نباشد.

اگر از قبل جراحی واریس یا عمل فلبیتیس انجام داده‌اید، ممکن است درمان با فرکانس رادیویی (RF) برای شما مناسب نباشد و ممکن است تکنیک‌های درون وریدی دیگری مانند حذف درون وریدی با لیزر برای شما لازم باشد.