همه چیز درباره لیفت باسن، مزایا و عوارض آن

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

تا 2 هفته

لیفت باسن با جراحی یکی از پیچیده ترین روش ها برای درمان شلی و آویزانی باسن است. لیفت باسن که در آن پوست اضافی و شل شده باسن را برش می دهند، معمولاً تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی اپیدورال انجام می شود.

روش های متعددی وجود دارد که می توانند برای بهبود شکل و ظاهر باسن مورد استفاده قرار گیرند. باسن را می توان لیفت کرد، با لیپوساکشن فرم دهی و تغییر شکل داد، ایمپلنت یا چربی به باسن اضافه کرده و یا حتی ترکیبی از این روش ها را بسته به شکل پایین تنه و رسیدن به ظاهری دلخواه بکار بست.

لیفت باسن یکی از پیچیده ترین روش ها است و به طور کلی برای افرادی که مقدار زیادی پوست شل و آویزان در اطراف باسن خود دارند که باید برای تغییر شکل پایین تنه برداشته شود، مورد استفاده قرار می گیرد. لیفت باسن معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اگر چه امکان بیهوشی بی­حسی اپیدورال نیز وجود دارد. ماهیت این عمل برش های طولانی است که باید در پوست ایجاد شود و در نتیجه، زخم های بزرگی برجای می گذارد. معمولاً دوره نقاهت 1 تا 2 هفته طول می کشد و اغلب افراد می توانند بعد از چند هفته به کار خود بازگردند و تمرینات شدید ورزشی را پس از 4 الی 6 هفته ادامه دهند.

اطلاعاتی در رابطه با لیفت باسن

هنگامی که پیرتر می شویم، باسن شروع به افتادگی و تغییر شکل می کند و زنان همیشه در رابطه با اندازه و فرم پایین تنه خود حساس هستند.

جراحان همیشه در حال یادگیری روش های جدیدتر جراحی بدن هستند که شامل لیپوساکشن، انتقال چربی و ایمپلنت های بدن است. روش های جدید به طور مداوم برای لیفت یا بهبود بخش های خاصی از بدن در حال توسعه هستند.

روش های مختلفی وجود دارد که می توانند برای بهبود شکل و ظاهر باسن استفاده شود. باسن می تواند از طریق برش ­های جراحی لیفت داده شود و سپس دوخته شود، با لیپوساکشن تغییر شکل داده شود، پروتز یا چربی به باسن اضافه گردد یا ترکیبی از هر کدام از روش ها مورد استفاده قرار گیرد.

نوع درمان شما بستگی به چگونگی فرم بدن شما و اهداف خاص خودتان دارد. قبل از هر گونه تصمیم گیری باید اندازه، شکل و کیفیت پوست باسن خود را مورد بررسی قرار دهید. این سه عامل هستند که در رسیدن به عمل جراحی مناسب به شما کمک خواهند کرد.

لیفت باسن یک روش جراحی زیبایی جدید و غیر رایج است.

اگر قصد عمل لیفت باسن را دارید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از این روش می دهد. البته نمی تواند به تمامی سؤالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی به فرد و جراح دارد. لطفاً از یک جراح در مورد هر چیزی که متوجه نمی شوید، سوال کنید.

مراحل عمل لیفت باسن چگونه است؟

مشاوره اولیه

اولین بحث شما با جراح باید به وضوح انتظارات شما را از عمل و اینکه آیا این عمل می تواند نتایجی را که شما می خواهید فرآهم کند، مشخص نماید.

بحث های دقیق در مورد دلایل شما از انجام لیفت باسن و مناسب بودن این نوع جراحی برای شما، در این مرحله بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی اطلاعات لازم را به دست آورده اید تا بتوانید تصمیم آگاهانه ای بگیرید.

به عنوان مثال، اگر کیفیت پوست خوبی دارید، اما باسن شما به جای گرد بودن، مسطح است ایمپلنت های باسن یا انتقال چربی ممکن است برای کمک به شکل گرد باسن شما توصیه شود.

برای افرادی با چربی بیش از حد در اطراف باسن که باز هم کیفیت پوست خوبی دارند، لیپوساکشن به تنهایی ممکن است بهترین نتایج در تغییر شکل باسن را ارائه دهد. در چنین مواردی، چربی اضافی می تواند به سادگی از باسن خارج گردد.

سوابق پزشکی نیز باید در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود دلیلی برای انجام ندادن این عمل وجود ندارد. معمولاً از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه­ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات مربوط به لیفت باسن را درک کرده اید.

بیهوشی

لیفت باسن معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جایگزین بیهوشی عمومی، بی­حسی اپیدورال همراه با مسکن (گاهی اوقات در زایمان استفاده می شود) است که نواحی کمر به پایین را بی­حس خواهد کرد.

لطفا توجه داشته باشید که بیهوشی عمومی خطرات بیشتری نسبت به بی حسی اپیدورال به همراه دارد. جراح شما قبل از تصمیم گیری درباره بیهوشی، باید در این باره به طور واضح به شما توضیح دهد.

عمل جراحی

اگر تصميم به انجام لیفت باسن دارید، این عمل ممکن است در يک کلينيک جراحي انجام شود، اما اکثر جراحان و بيماران ترجيح مي دهند که در بيمارستان این عمل را انجام دهند تا یک شب بستری بمانید.

بر اساس دشواری عمل و این که آیا از سایر روش ­ها مانند لیپوساکشن در این جراحی استفاده می شود یا خیر، لیفت باسن ممکن است چند ساعت طول بکشد.

این عمل عموما برش های بزرگ در پوست به جای می گذارد که بعد از بهبودی اسکارهای قابل مشاهده ای خواهد داشت. طول زخم جراحی لیفت باسن به مقدار پوست اضافی فرد بستگی دارد. معمولا اسکار لیفت باسن در راستای بالای باسن خواهد بود. حتی ممکن است اسکار در دو طرف کناره ها و احتمالا در جلو نیز ادامه داشته باشد. با این حال، لباس زیر شما می تواند اسکار را پنهان کند.

تقریبا تمام انواع پوست اضافی را می توان با لیفت باسن معمول که در بالا توضیح داده شده است، بهبود بخشید. با این حال، اگر فقط در یک ناحیه کوچک به خصوص زیر باسن پوست اضافی دارید، گاهی اوقات جراح می تواند یک برش محدود در پوست ایجاد کند و سپس اسکارها در چین باسن قرار گیرند. در این عمل، جراح، لیفت باسن را عملا انجام نمی دهد بلکه یک ناحیه کوچک را سفت می کند.

در طی عمل جراحی معمول لیفت باسن، بخشی هلالی شکل از پوست و چربی از زیر سطح پوست ناحیه باسن برداشته می شود. پوست و بافت باقی مانده برای نتیجه ای سفت و صاف تر لیفت داده می شود.

پس از لیفت باسن، پانسمان انجام شده و یک لوله موقت ممکن است برای تخلیه مایع اضافی در محل جراحی قرار گیرد. سپس از بانداژ محکم کشی برای محافظت از این ناحیه استفاده می شود.

دوره نقاهت عمل لیفت باسن چقدر است؟

بسته به وسعت عمل، ممکن است بتوانید پس از چند ساعت به خانه بازگردید یا برای مدت 1 یا 2 روز در بیمارستان بستری شوید. دوره نقاهت لیفت باسن معمولا یک تا دو هفته طول می کشد. معمولا در عرض چند هفته می توانید به کار بازگردید و تمرینات شدید ورزشی را 4 تا 6 هفته پس از عمل ادامه دهید.

خطرات و عوارض جانبی جراحی لیفت باسن چیست؟

کبودی­های پس از جراحی معمولا خیلی کم ولی همراه با ورم قابل توجه است و ممکن است سه یا چهار ماه طول بکشد تا ناپدید شوند. همچنین ممکن است احساس بی­حسی در پوست اطراف باسن را تجربه کنید که ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بی­حسی برطرف شود.

همانند تمام روشهای جراحی، همیشه ممکن است عوارض جانبی وجود داشته باشد. اگرچه نادر است ولی این عوارض می تواند شامل عفونت، خطرات واکنش به بیهوشی، جمع شدن خون یا مایع در زیر پوست، آسیب عصبی، لخته شدن خون و ظاهر نامتقارن باسن پس از عمل باشد.

جراحی، اسکاری دائمی ایجاد می کند که بسته به وسعت برش ها ممکن است از هیپ چپ تا هیپ راست روی باسن برسد. در طول سه تا شش ماه اول اسکارها ممکن است به خاطر روند بهبودی بدتر شوند، که موضوعی طبیعی است. انتظار داشته باشید که 9 ماه تا یک سال طول بکشد تا زخم هایتان بیرنگ و مسطح شوند. اسکارها هرگز به طور کامل ناپدید نمی شوند، ولی معمولا با لباس زیر پنهان می شوند. با این حال، ایجاد اسکار زیاد باعث می شود که اسکار گسترش یابد و ضخیم تر شود.

بعد از عمل لیفت باسن چه باید کرد؟

بسیار مهم است که شما پس از عمل به دقت به توصیه های جراح خود عمل کنید.

توصیه های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • داشتن همراه برای بازگرداندن شما به خانه و مراقبت از شما به مدت دو روز پس از عمل
  • استفاده از داروهای ضد درد توصیه شده در صورت نیاز
  • بعد از 5 تا 10 روز برای کشیدن بخیه ها و برداشتن لوله تخلیه جراحی نیاز است به بیمارستان مراجعه کنید.
  • پوشیدن لباس گن مانند برای 3 تا 4 هفته برای کمک و محافظت از پوست لازم است، به ویژه اگر لیپوساکشن انجام شود.
  • ورزش های سبک معمولا توصیه می شوند زیرا به روند بهبودی کمک کرده و احتمال ابتلا به لخته شدن خون را کاهش می دهند، اما نباید ورزش های شدید انجام شود. جراح شما، زمانی را که می­توانید به فعالیت های عادی بازگردید را به شما خواهد گفت

اگر متوجه علائم عفونت، خونریزی یا افزایش درد ناگهانی شدید، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

چه کسی نباید عمل لیفت باسن را انجام دهد؟

تا زمانی که در سلامت عمومی خوبی قرار دارید و انتظارات واقع بینانه ای از این درمان داشته باشد، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که شما نتوانید تحت عمل لیفت باسن قرار بگیرید.

اگر التهاب وریدی (رگ های خونی متورم) در هر یک از پاها داشته باشید، ممکن است کاندید عمل جراحی لیفت باسن نباشید.

لیفت باسن، جایگزینی برای کاهش وزن نیست. در واقع بسیاری از جراحان عمل های دیگری را برای بیمارانی که دارای اضافه وزن بیش از 15 درصد هستند، پیشنهاد می دهند.

همچنین، اگر شما در حال کاهش وزن هستید، باید تا زمان رسیدن به وزن مورد نظر خود صبر کنید و عمل لیفت باسن را پس از آن انجام دهید. در غیر این صورت، ممکن است پس از رژیم غذایی خود نیاز به جراحی اضافی برای برداشتن پوست اضافی داشته باشید، به این معنی که پول صرف شده در عمل قبلی هدر رفته است.

اگر مشکلات بهبود زخم را در هر گونه درمان جراحی گذشته تجربه کرده اید یا اگر مستعد اسکارهای کلوئیدی هستید، جراح ممکن است لیفت باسن را توصیه نکند یا ممکن است به شما هشدار دهد که اسکارها برجسته و قابل تشخیص خواهند بود.